S ekonómami sme sa rozprávali o Španielsku (Fiweb)

Ako povedal pre Finweb dňa 19.7. 2012 Juraj Karpiš z INESS, španielsky "úsporný" balík je postavený najmä na zvyšovaní daní. Ekonomickú situáciu teda pravdepodobne ešte zhorší. Straty v španielskom bankovom sektore sa pohybujú v stovkách miliárd eur (vs. balík 65 mld. eur). Balík teda určite nie je poslednou úpravou životnej úrovne Španielov.

S ekonómami sme sa rozprávali o Španielsku (Fiweb)

Keď sa pozriem na zoznam navrhovaných opatrení, príliš sa mi nechce veriť tomu, že by Španielsko dosiahlo všetky svoje ciele. Tak napríklad sadzba DPH by sa mala zvýšiť z 18% na 21%. Tomuto opatreniu by sa dalo rozumieť v prípade, že by domáci dopyt bol aspoň trochu konkurencieschopný. Ale v situácii, keď je v Španielsku každý štvrtý bez práce, nemusí zvýšenie sadzby DPH nutne znamenať zvýšenie príjmov do štátnej kasy. Naopak Španieli môžu ešte viac šetriť, respektíve si zo svojej mzdy toho budú môcť pri vyšších cenách kúpiť menej a menej. Výnos tak nemusí dosiahnuť plán vlády, ale v horšom prípade môže dokonca znamenať aj zníženie príjmov z DPH. Inými slovami Španielsko má slabý dopyt, a týmto ho ešte viac oslabí.

Martin Prokop, Next Finance

 Španieli nepadnú, euro prežije

Už štvrté rozšírenie úsporného balíčka španielskej vlády za ostatných sedem mesiacov vnímam z dlhodobého hľadiska ako správny krok pre španielsku ekonomiku. Vláda ukazuje najväčším uťahovaním opaskov od pádu diktátorského režimu Franca veľkú vôľu na fiškálnu konsolidáciu a zníženie rozpočtových deficitov s cieľom dostať ich do roku 2014 pod tri percentá HDP. Malo by to spolu s štrukturálnymi reformami zlepšiť konkurencieschopnosť krajiny a vrátiť dôveru investorov.

Stanislav Pánis, J&T Banka

Recept pre Španielov? Zlikvidovať banky

"Úsporný" balík je postavený najmä na zvyšovaní daní. Ekonomickú situáciu teda pravdepodobne ešte zhorší. Straty v španielskom bankovom sektore sa pohybujú v stovkách miliárd eur (vs. balík 65 mld. eur). Balík teda určite nie je poslednou úpravou životnej úrovne Španielov.

Juraj Karpiš, INESS

 Osud eurozóny má v rukách Nemecko

Obávam sa, že bude potrebné ešte oveľa viac. Španielska ekonomika je vo veľmi zlom stave a je vysoko pravdepodobné, že akonáhle tieto úsporné opatrenia budú implementované, schopnosť vlády generovať potrebné príjmy ďalej klesne. To vyvolá opätovný tlak na rast rozpočtového deficitu.

Jaroslav Brychta, X-Trade Brokers

Finweb, 19.7. 2012

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards