Dobrovoľne odvedú do druhého piliera viac skôr lepšie zarábajúci Slováci (Aktuálne.sk)

Vzhľadom na súčasné obrovské politické riziká a zviazané ruky DSS-iek, budem osobne investovať inými spôsobmi, uviedol na margo druhého piliera pre Aktuálne.sk dňa 9.7. 2012 Radovan Ďurana z INESS.

Dobrovoľne odvedú do druhého piliera viac skôr lepšie zarábajúci Slováci (Aktuálne.sk)

Dobrovoľne odvedie do druhého piliera viac peňazí pár percent sporiteľov, odhadujú DSS-ky. Viac sa tejto možnosti zrejme chytia Slováci s nadpriemerným príjmom.

Momentálne si zamestnanci odvádzajú z výplaty deväť percent do Sociálnej poisťovne a deväť percent do druhého piliera. Od októbra tohto roka by malo do prvého piliera prúdiť 14 percent, do druhého len štyri percentná.

No Slováci by mali dostať možnosť ďalšie dve percentá odviesť do systému dobrovoľne, s tým, že tieto peniaze by mali byť daňovo zvýhodnené, aspoň tak to sľubuje ministerstvo práce. Súčasný návrh však so zdaňovým zvýhodnením nepočíta.

Pár percent sporiteľov

Zhruba desať až dvadsať percent sporiteľov si bude odvádzať peniaze do druhého piliera navyše, čakajú oslovené dôchodkové správcovské spoločnosti. "Optimistický odhad je desať percent, avšak neustále politické tlaky na zmeny v druhom pilieri zneisťujú veľkú časť súčasných ako aj potenciálnych sporiteľov," hovorí člen predstavenstva Dôchodkovej správcovskej spoločnosti Poštovej banky Jaroslav Pilát.

Navrhnuté dve percentá, ktoré by mali byť daňovo zvýhodnené, sú podľa šéfa DSS-ky VÚB Generali Viktora Kouřila málo a daňová úspora je minimálna. „V rámci pripomienkového konania sme navrhovali túto hranicu zvýšiť na päť percent, aby bola zachovaná možnosť  rovnakej výšky sporenia ako dosiaľ,“ hovorí Kouřil.

Viac budú zrejme po dvoch daňovo zvýhodnených percentách siahať podľa správcov zamestnanci s priemernými a vyššími príjmami. Šéf Allianz DSS Jozef Paška čaká, že túto možnosť využijú aj sporitelia s nižším príjmom.

Aj väčšie pripoistenie

Slováci by mali mať možnosť do penzijného fondu uložiť aj peniaze navyše, tie ale už daňovo zvýhodnené nebudú. Vkladať si budú môcť ľudia na účet peniaze aj nepravidelne. "Človek si bude môcť dať aj päť percent, daňovo zvýhodnené budú len dve percentá," hovoril nedávno štátny tajomník ministerstva práce Jozef Burian.

„Nájde sa maličká skupinka tých, čo si budú sporiť aj viac, ale pôjde naozaj o ojedinelé prípady sporiteľov,“ očakáva Kouřil.

Mnohých môže od toho, aby si peniaze vložili na sporiace účty odradiť napríklad aj časté zmeny v druhom pilieri. „Vzhľadom na súčasné obrovské politické riziká a zviazané ruky DSS-iek, budem osobne investovať inými spôsobmi,“ hovorí analytik Inštitútu INESS Radovan Ďurana.

Stanislava Luppová

Aktuálne.sk, 9.7. 2012

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards