Získajú tí s penziou pod 374 eur (Hospodárske noviny)

Bohužiaľ, nikdy vláda nevysvetlila, prečo valorizáciu o dôchodcovskú infláciu odkladá o štyri roky neskôr, uviedol pre Hospodárske noviny dňa 6.7. 2012 Radovan Ďurana z INESS.

Získajú tí s penziou pod 374 eur (Hospodárske noviny)

Až do roku 2017 sa budú zmenšovať rozdiely medzi bohatšími a chudobnejšími dôchodcami.

Všetci dôchodcovia, ktorí dostávajú mesačne menej ako 374 eur, si od budúceho roka prilepšia. Nový systém valorizácie dôchodkov o pevnú sumu totiž vyhovuje práve ľuďom, ktorí počas svojej kariéry zarábali menej ako priemernú mzdu. Pohoršia si, naopak, lepšie platení dôchodcovia. „Každý, kto má vyšší ako priemerný dôchodok, tak pri valorizácii o pevnú sumu sa mu de facto zníži reálna kúpna sila,“ hovorí Vladimír Baláž zo Slovenskej akadémie vied.

 Všetci dostanú 12,7 eura

V budúcom roku tak dostanú všetci dôchodcovia pridané rovnako, o 12,7 eura. Výsledkom tejto novinky bude zmenšovanie rozdielov medzi lepšie a horšie platenými dôchodcami. A rovnako sa bude postupovať až do konca roku 2017, kedy sa dôchodky znova začnú zvyšovať percentuálne. Ale tentoraz o takzvanú dôchodcovskú infláciu. „Bohužiaľ, nikdy vláda nevysvetlila, prečo valorizáciu o dôchodcovskú infláciu odkladá o štyri roky neskôr,“ hovorí Radovan Ďurana INESS. Práve tento systém zvyšovania dôchodkov má totiž prispieť k udržateľnosti celého penzijného systému.

Do penzie neskôr

Druhou dôležitou zmenou v dôchodkoch bude zmena veku, kedy sa odchádza do penzie. Do konca roku 2016 sa meniť nebude. Potom sa bude upravovať pravidelne podľa strednej dĺžky života. Dnes je preto nemožné povedať, o koľko sa v roku 2017 zvýši. Už dnes je však jasné, že vek odchodu do dôchodku sa zvyšovať bude. A to častejšie ako dnes, ale o menšie časti. V budúcnosti tak zrejme nevznikne situácia, že niekto kvôli dvom mesiacom v občianskom preukaze bude musieť pracovať o dva roky dlhšie.

Peter Podstupka

Hospodárske noviny, 6.7. 2012

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards