V druhom pilieri si nasporí tretina ľudí, tvrdí Richter (Hospodárske noviny)

Dňa 2.7. 2012 Radovan Ďurana z INESS pre Hospodárske noviny komentoval zmeny v druhom dôchodkovom pilieri.

V druhom pilieri si nasporí tretina ľudí, tvrdí Richter (Hospodárske noviny)

Aj keď rezort práce ešte v piatok prisľúbil, že nebude robiť kampaň za vystúpenie ľudí z druhého piliera, jeho šéf Ján Richter (Smer-SD, na snímke) už jasne povedal, komu sa neoplatí. V Rozhovore týždňa pre HN vyhlásil, že si v nich môže nasporiť dostatočnú sumu menšia časť jeho sporiteľov. „Ak odrátame 57 percent sporiteľov so zárobkom do 500 eur a osem percent starších, tak nám ostáva kategória len okolo 35 percent sporiteľov, ktorá by, myslím si, mohla ostať relatívne pokojná a následne spokojná.“

Viacerí odborníci takéto závery spochybňujú. „Napríklad významu dedenia úspor môžu dvaja sporitelia s rovnakým príjmom pripisovať rozdielnu váhu,“ hovorí analytik Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz Radovan Ďurana. Otvorenie druhého piliera od októbra tohto roka ohlásil v piatok štátny tajomník rezortu Jozef Burian. Zdôvodnil to hroziacimi súdnymi spormi, ktoré by mohli iniciovať sporitelia kvôli zmenám v druhom pilieri. Jednou z nich je zníženie odvodov do dôchodkových fondov na menej ako polovicu.

Popri veľkých zmenách v druhom pilieri sa vláda v piatok rozhodla urobiť narýchlo aj ďalšiu. Otvorí ho na pol roka, a to už od 1. októbra. Štátny tajomník rezortu práce Jozef Burian (Smer-SD) zmenu názoru zdôvodnil právnou analýzou. Podľa nej ak by druhý pilier neotvorili, tak by štát s pravdepodobnosťou hraničiacou s istotou čelil sťažnostiam na Ústavnom súde. Opozícia s tým však nesúhlasí. „Sú to pseudodôvody. Vidím, že sa Fico už nevie dočkať koristi, ktorá tam je,“ povedal exminister práce Jozef Mihál (SaS).

Avizované otvorenie systému bude už tretie v poradí. Sporitelia sa tak opäť budú rozhodovať, či budú chcieť mať svoje dôchodky aj zo súkromných peňazí, alebo len zo štátnej Sociálnej poisťovne.

Marek Poracký

Hospodárske noviny, 2.7. 2012

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards