Fico na nás spustí dejinný experiment! Už o pár týždňov (TVNoviny.sk)

Dohodári, živnostníci, vysoko príjmoví zaplatia do verejných rozpočtov stovky miliónov eur viac, vďaka čomu klesne ich čistý príjem ako aj spotreba, povedal na margo pripravovaných opatrení pre TVNoviny.sk dňa 27.6. 2012 Radovan Ďurana z INESS.

Fico na nás spustí dejinný experiment! Už o pár týždňov (TVNoviny.sk)

Skeptici tvrdia, že výsledkom bude fiasko a napokon bude musieť urobiť to, čo by mal už teraz.

Premiér Robert Fico (Smer-SD) sa púšťa do boja s neúnosným zadlžovaním aj vyššími odvodmi a výrazným narušením systému rovnej dane. Štartuje tak jedinečný ekonomický experiment mimoriadne dôležitý pre celý západný svet.

 Vláda totiž otestuje, či štát dokáže najmä od bohatších ľudí získať viac peňazí, keď im nastaví "priateľskejšiu" rovnú daň, alebo keď ich zaťaží vyššími daňovými sadzbami.

Navrhované zmeny posúdi parlament zrejme už o pár týždňov.

Skeptici očakávajú, že test dopadne fiaskom a potom bude musieť kabinet aj tak urobiť to, čo by mohol už teraz. Radikálne šetriť.

Desaťročné skúsenosti nestačia

Rovnú daň presadila druhá vláda Mikuláša Dzuridnu od roku 2004 a tak s ňou máme už takmer desaťročné skúsenosti. Napriek tomu, zdá sa, nestačia.

Z údajov o hospodárení štátu, ktoré zachytáva Štátny záverečný účet, vyplýva, že v prvých dvoch rokoch od zavedenia rovnej dane štát vybral na daniach z príjmov menej peňazí, než v roku 2004 či 2003.

Viac však získal na takzvaných daniach za tovary. Ukazuje sa, že to čo ľudia ušetrili na daniach z príjmu, ochotne minuli v obchodoch či iných službách a následne z toho profitoval aj štát cez lepší výber daní z tovarov.

Je to výsledok rovnej dane?

Celkový pozitívny výsledok však môže skresľovať, že práve v rokoch 2005 či 2006 sa Slovensko dostávalo do najšťastnejšej fázy svojej existencie.

Nezamestanosť prudko padala z 20 percent na prelome tisícročí až na skvelých 7,36 percenta v auguste 2008.

Rozpočet celého štátu rástol a aj na dani z príjmu sa už v roku 2007 vybralo viac, než v predreformnom roku 2004.

Kríza všetko zmenila

Potom však nastúpila hospodárska kríza a v rozpočte vznikla obrovská diera okolo päť miliárd eur.

Kabinet Ivety Radičovej skončil skôr, než stihol s týmto problémom niečo razantnejšie urobiť a tak ťažkosti "pristáli" na krku Fica.

Ten zatiaľ skúša cestu, akou sa vydal napríklad francúzsky prezident Francois Hollande a plánuje, okrem iného, siahnuť na výplaty bohatších.

Uvidíme veľmi rýchlo

Ministerstvo financií tvrdí, že neočakáva pokles spotreby spôsobený tvrdšími pravidlami pre majetnejších.

"Zmeny v oblasti odvodov a daní z príjmov fyzických osôb nebudú mať v budúcom roku výraznejší vplyv na spotrebu domácností. A preto by nemal hroziť ani výpadok príjmov štátu z nepriamych daní," zhrnul pre TVNOVINY.sk poradca ministra financií Radko Kuruc.

"Dohodári, živnostníci, vysoko príjmoví zaplatia do verejných rozpočtov stovky miliónov eur viac, vďaka čomu klesne ich čistý príjem ako aj spotreba," myslí si naopak analytik inštitútu INESS Radovan Ďurana.

Zrejme už budúci rok ukáže, kto mal pravdu.

Teda ak medzičasom neprepukne kríza, ktorá znemožní objektívne porovnanie.

Miro Grman

TVNoviny.sk, 27.6. 2012

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards