Pri investovaní sa poraďte s odborníkmi (Slovenka)

Podľa Juraja Karpiša z INESS je euro politický projekt a preto je jeho prežitie najmä politickou otázkou. Ako povedal pre časopis Slovenka dňa 19.6. 2012, mnohí súčasní európski predstavitelia do tohto projektu investovali veľkú časť svojho politického kapitálu, a preto dnes nechcú, aby euro skončilo fiaskom - rozpadom menovej únie. Za cenu vysokých nákladov pre daňových poplatníkov je možné roky držať pri živote aj nefungujúce ekonomické projekty.

Pri investovaní sa poraďte s odborníkmi (Slovenka)

Všeobecným osvedčeným pravidlom, ktoré sa overuje v čase krízy, je, že majetok si treba rozdeliť na tretiny. Je dobré mať tretinu v nehnuteľnostiach, druhú v cenných papieroch či zlate a umeleckých dielach a tretiu časť by mala tvoriť hotovosť. A nič sa na tomto zlatom pravidle nemení ani v súčasnosti.

Najlepšia ochrana je vytvorenie si portfólia. Podobne radí i známy kritik eurovalu, predseda SaS Richard Sulík, ktorý pred Časom zverejnil svoje návrhy, ako zvládnuť následky krízy eura. "Euro a eurozóna sa nachádzajú vo vážnej kríze a nikto nevie, aký bude ďalší vývoj. Kto má väčšiu hotovosť na účte a neplánuje v najbližších mesiacoch investovať, tomu odpo-

rúčam držať aj iné meny a to tak, že si zriadi devízový účet" Prihovára sa za uloženie peňazí do dobre zabezpečenej banky. Radí tiež investovať do nehnuteľností, akcií alebo do zlata.

INVESTOVAŤ DO NEHNUTEĽNOSTÍ SA OPLATÍ

Mať svoj dom, chatu, záhradu je vždy určitá istota. Aj realitní makléri radia, že investícia do nehnuteľnosti sa stále oplatí- " Určite je to vhodná investícia," hovorí Tomáš Kolesár z istej košickej realitnej kancelárie. " Už pár rokov sú ceny nehnuteľnosti pomerne stabilizované. A myslím si, že skôr ostanú v podobných cenových hladinách ako doteraz. Na vývoj cien a zvyšovanie Či znižovanie dopytu po nehnuteľnostiach na bývanie budú mať vplyv najmä domácnosti, ktoré Stoja pred riešením otázky prvého bývania alebo zlepšovania doterajšieho bývania. Bo! by som však radšej, keby ceny nehnuteľností klesali." Podľa jeho slov je záujem i o rekreačné sídla, ako sú chaty a chalupy. Finanční experti zas radia investovať zvyšné peniaze skôr do pozemkov. Tie sú najmä v lukratívnej lokalite vhodnou investíciou a ich cena stúpa í s príchodom nových investorov. Ak sa podarí kúpiť pozemok, ktorý je klasifikovaný ako poľnohospodárska pôda a časom sa zmení na stavebný, jeho cena niekoľkonásobne vzrastie.

UMENIE NESTRÁCA NA HODNOTE

Umelecké diela sú komoditou, ktorá nestráca na hodnote. Práve naopak, ich cena stúpa a i preto sú dražby umeleckých diel vítanou formou investície. "Originálne diela sú stále žiadané a dokonca nám kríza pomohla v tom, že môžeme ponúknuť i také veci, ktoré doteraz boli skryté v domácich trezoroch. Ľudia ich predávajú, lebo potrebujú hotovosť, a my tak môžeme ponúknuť zabudnuté diela," vysvetľuje konateľ Aukčného domu Darte Jaroslav Krajňák. Podľa jeho slov je umenie dnes veľmi žiadané aj preto, že v krátkom čase môžete na ňom zarobiť."Veľmi sú žiadané diela našich maliarov ako Július j akoby alebo Ladislav Medňanský. V septembri sme napríklad dražili obraz j akoby ho s vyvolávacou cenou sedemtisíc eur a predal sa za dvadsaťdvatisíc eur. O tri mesiace ho majiteľ dal do dražby v Soge a tento istý obraz vydražili za šesť-desiatdvatisíc eur. Takže legálne na ňom zarobí! štyridsaťdvatisíc eur," Jaroslav Krajňák však upozorňuje, aby záujemcovia o umenie obchodovali so serióznymi aukčnými sie-ňami, kde je záruka súdnoznaleckých certifikátov. "Žíaľ, počas krízy sa objavilo veľa falzifikátov. My ich vlak vieme identifikovať." Na aukciách sa obchoduje i so zlatom a striebrom. "Je to veľmi prijateľné i pre laikov. Striebro od minulého roku išlo 0 60 percent hore. Ani zlaté predmety. na cene nestrácajú. Dražiteľ si hneď môže porovnať cenu zlata na svetových trhoch a cenu ponúkaných predmetov a vidí, že je to výhodná investícia," dodáva.

AKO OBCHODOVAŤ NA BURZÁCH

Byť akcionárom, to sa teraz nosí. Lenže pustiť sa do obchodovania na burze si vyžaduje určité vedomosti a človek musí rátať i s rizikom. Ako obchodovať a ako začať sa dozviete priamo na burzách, na webových stránkach, z kníh, ale i od dobrých finančných poradcov. Ak sa rozhodnete pre tento spôsob investovania a následného zárobku, musíte rátať s počiatočným kapitálom. Odborníci radia minimálne 500 eur a potom už len sledovať vývoj trhu a správne sa rozhodnúť pre tie akcie, ktoré vám môžu priniesť zisk. Samozrejme, musíte rátať i s rizikom. Riziko straty celého kapitálu tu jednoducho je. Ak nechcete riskovať, uložte svoje peniaze radšej do rôznych sporiacich fondov alebo na termínované vklady. Každá banka vám poradí množstvo rôznych finančných produktov.

PREŽIJE EURO?

Väčšina obyvateľov však nehrá na burzách, neinvestuje do umeleckých diel a nekupuje nehnuteľnosti. Svoje ťažko zarobené peniažky ukladá do peňažných ústavov na bežné účty alebo na termínované vklady. Je možné, že by pre krízu o úspory v bankách priali? Nezávislý ekonomický expert zo spoločnosti INESS - Inštitúte of Economic and Social Studies Juraj KarpiŠ hovorí: "Existuje možnosť, že sa eurokríza vymkne spod kontroly európskym predstaviteľom a situáciu budú riešiť tzv. bankovými prázdninami, čo znamená dočasné obmedzenie narábania s peniazmi na účtoch v bankách. Pre tento prípad je dobré mat k dispozícii hotovosť, ktorá pokryje bežné výdavky na niekoľko mesiacov." O prípadnom rozpade eurozóny diskutuje mnoho ekonomických odborníkov. Juraj Karpiš to vidí takto: "Pravdepodobnosť, že sa eurozóna rozpadne, síce za posledné dva roky výrazne narástla, no stále je omnoho pravdepodobnejšie, že euro prežije. Euro je politický projekt a preto je jeho prežitie najmä politickou otázkou. Mnohí súčasní európski predstavitelia do tohto projektu investovali veľkú časť svojho politického kapitálu, a preto dnes nechcú, aby euro skončilo fiaskom - rozpadom menovej únie. Za cenu vysokých nákladov pre daňových poplatníkov je možné roky držať pri živote aj nefungujúce ekonomické projekty."

Mikulová Eva

Slovenka, 19.6. 2012

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards