Krajina dôchodcov: Tak bude o pár desaťročí vyzerať Slovensko (Aktuálne.sk)

Ako uviedol pre spravodajský portál Aktuálne.sk Radovan Ďurana z INESS dňa 29.6. 2012, zníženie príspevku do druhého piliera znamená zvýšenie finančných nárokov z prvého piliera v budúcnosti, pričom prvý pilier je už dnes v deficite viac ako 800 miliónov eur, ktorý vzniká bez ohľadu na existenciu druhého piliera.

Krajina dôchodcov: Tak bude o pár desaťročí vyzerať Slovensko (Aktuálne.sk)

Keď si mladý Samo bude chcieť sadnúť v mestskej hromadnej doprave, zrejme nebude mať kde. Všade, kam sa obzrie, budú samí dôchodcovia, ktorým ako dobre vychované dieťa prenechá miesto. Takýto príbeh zo života sa môže odohrať ani nie v príliš vzdialenej budúcnosti. Slovensko aj zvyšok Európy čaká geriatrická éra a príde zrejme skôr ako by sme si želali.

Pár desaťročí nás delí od doby, v ktorej budú v spoločnosti vládnuť dôchodcovia. O päťdesiat rokov bude viac ako tretina Slovákov starších ako 65 rokov, píše sa v publikácii Európskej komisie Ageing Report 2012.

Nadvláda dôchodcov

Slováci budú žiť dlhšie, dôchodcov bude viac, mladých menej. Kým v súčasnosti je ľudí nad 65 rokov dvanásť percent, v roku 2060 ich podľa analýzy bude 34 percent.

„Slovensko tak v priebehu nasledujúceho polstoročia evidentne zostarne a bude dokonca ´staršie´ než únia ako celok. V EÚ budú totiž ľudia nad 65 rokov tvoriť z celkovej populácie v priemere 29,5 percenta,“ porovnáva čísla komisie analytička Poštovej banky Eva Sadovská.

Menej bude aj detí, ktoré tvoria základňu budúcich pracujúcich, pripomína Sadovská. „V súčasnosti deti tvoria vyše 15 percent z nás, ako na Slovensku tak aj v EÚ. O polstoročie budú tvoriť len osminu slovenskej populácie,“ hovorí analytička.

Varovný signál vyslali už údaje zo sčítania Slovákov, ktoré vlani uskutočnili štatistici. Slovensko starne. Za desať rokov pribudlo najviac obyvateľov vo vekových skupinách 80+ a 55 až 59-ročných. Detí do 14 rokov ubudlo.

Čo s dôchodkami

Práve kvôli demografickému vývoju, ktorá nás čaká, by Slováci mali myslieť na svoju budúcnosť, hovoria odborníci. Štát im zrejme nebude mať z čoho zabezpečiť dostatočnú penziu.

„Budúci dôchodcovia sa nesmú spoliehať na štát, ale len sami na seba. Čo najväčšiu časť platu by si mali sporiť. Sporenie do druhého pilieru stačiť nebude,“ myslí si analytik Next Finance Martin Prokop.

Vláda Roberta Fica sa rozhodla „prekopať“ dôchodkový systém. Aby bol udržateľný, navrhuje napríklad naviazať vek odchodu do dôchodku na strednú dĺžku života. Okrem toho však robí zásahy aj do druhého piliera, do ktorého má isť nižší príspevok. Naopak, viac pôjde do Sociálnej poisťovne, ktorá vypláca súčasné dôchodky. To ale len presunie problém do budúcnosti, keď bude dôchodcov viac a pracujúcich menej.

„Zníženie príspevku do druhého piliera znamená zvýšenie finančných nárokov z prvého piliera v budúcnosti, pričom prvý pilier je už dnes v deficite viac ako 800 miliónov eur, ktorý vzniká bez ohľadu na existenciu druhého piliera,“ hovorí analytik INESS Radovan Ďurana.

Stanislava Luppová

Aktuálne.sk, 29.6. 2012

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards