Čo by odchod Grécka znamenal pre Slovákov? (TVNoviny.sk)

Ako uviedol pre TVNoviny.sk dňa 28.5. 2012 Juraj Karpiš, neočakávam, že s výnimkou najhoršieho scenára, keď by sa rozpadla eurozóna, by sa grécke problémy ráznejšie dotkli Slovenska.

Čo by odchod Grécka znamenal pre Slovákov? (TVNoviny.sk)

Všetko závisí od toho, či by sa rozšírila panika.

Odchod Grécka z eurozóny sa dotkne aj Slovenska. Je však veľmi komplikované odhadnúť, do akej miery, zhrnul ekonomický analytik bratislavského mimovládneho inštitútu INESS Juraj Karpiš.

Ak by vystúpenie Atén nespustilo paniku v iných krajinách, museli by sme zaplatiť takmer "len" stratu v dočasnom eurovale EFSF. Avšak ak by sa chaos preniesol aj do ďalších štátov, bola by to pre naše hospodárstvo pohroma.

Sú štyri možnosti

Problémy Grécka možno riešiť štyrmi spôsobmi.

Keďže Gréci nedokážu splácať dlhy, mohla by sa im časť z nich opäť odpustiť. Už tak urobili súkromní veritelia, čím sa celkový dlh krajiny podľa dostupných odhadov znížil zo zhruba 370 miliárd eur na asi 260 miliárd eur. (napríklad Slovensko dlhuje okolo 30 miliárd eur)

Možné je aj to, že Grécku sa nič neodpustí a následne vystúpi z eurozóny bez toho, že by nasledovala katastrofa vo zvyšku Európy.

Tá by sa však musela zmieriť s tým, že sa "vyparí" spomínaných 260 miliárd eur gréckeho dlhu, z ktorého väčšinu drží práve starý kontinent. Keď skrachoval Lehman Brothers "vyparilo" sa asi 390 miliárd eur.

Treťou možnosťou je, že Atény napriek novým voľbám a nepokojom budú pokračovať bez zmeny a splatia všetko tak, ako bolo dohodnuté.

Stať sa môže taktiež to, že sa rozpadne celá eurozóna.

Od ničoho po všetko

Karpiš neočakáva, že s výnimkou najhoršieho scenára, keď by sa rozpadla eurozóna, by sa grécke problémy ráznejšie dotkli Slovenska. "Nemalo by to mať závažné dopady," poznamenal.

 O vážnosti situácie sa totiž podľa neho vie dlhodobo a medzičasom sa pripravili aj trhy. Jednoznačné rozhodnutie by dokonca mohlo pomôcť, pretože by sa skončilo obdobie neistoty, ako to s Gréckom dopadne.

Hlavný analytik Patria Finance David Marek, ktorý vyhodnocoval pre idnes.cz šance Česka, bol pesimistickejší.

Česká ekonomika by podľa neho značne pocítila aj prípadné opätovné odpustenie časti dlhu. Preniesli by sa na ňu ťažkosti tých bánk či štátov, ktoré by v Grécku najviac stratili.

Ak by sa Grécko úplne vzdalo eura, podľa Mareka "nemožno vylúčiť, že recesia v eurozóne i českej ekonomike dosiahne rozmerov ako po páde "Lehmanov", keď v roku 2009 klesol HDP o 4,5 percenta".

Následky prípadného rozpadu eurozóny by boli také zlé, že ich ani nemožno presnejšie odhadnúť, zaznelo už neraz.

Miro Grman

TVNoviny.sk, 28.5. 2012

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards