Koniec rovnej dane. Vláda zrejme zdaní dvoma sadzbami len ľudí, nie firmy (Aktuálne.sk)

Podľa Radovana Ďuranu z INESS je negatívne akékoľvek zvýšenie dane. Ako povedal pre  Aktuálne.sk dňa 18.5. 2012, zvýšenie sadzby dane pre fyzické a právnické osoby sa nedá porovnať. V oboch prípadoch si myslím, že je to zlý krok vzhľadom na to, že my sme ešte neodstránili plytvanie vo výdavkoch verejnej správy.

Koniec rovnej dane. Vláda zrejme zdaní dvoma sadzbami len ľudí, nie firmy (Aktuálne.sk)

Robert Fico hneď po voľbách otvorene povedal, že rovnej dani je koniec. Lepšie zarábajúci Slováci a veľké firmy mali platiť vyššiu daň ako ostatní. Dnes sa uvažuje o dvoch sadzbách dane len pre fyzické osoby, pre právnické by mala zostať len jedna, aj keď by mala byť vyššia, než je doteraz.

Konsolidačný balíček

Rezort financií finišuje s konsolidačným balíčkom, ktorý má určiť, ako sa skreše privysoký deficit verejných financií. Prázdnu štátnu kasu chce Ficov kabinet dopĺňať aj vyššími daňami. Podľa informácií Aktuálne.sk sa na ministerstve financií uvažuje, že dve sadzby dane zavedú len pre fyzické osoby, firmám by mala zostať jednu daň.

Rezort financií sa k podrobnostiam konsolidačného plánu zatiaľ nevyjadruje. „Balíček opatrení je v štádiu priprav, v najbližších dňoch bude predstavený, preto je teraz naozaj predčasné hovoriť o konkrétnych opatreniach,“ povedal poradca ministra financií Radko Kuruc.

Vyššie dane

Fico povedal svoju predstavu o dani z príjmu, ešte keď bol v opozičných laviciach. Zamestnanci, ktorí zarábajú v hrubom viac než 33-tisíc eur ročne, by mali platiť daň z príjmov vo výške 25 percent. Firmy zas chceli „Smeráci“ zdaniť 22 percentami, ak majú daňový základ nad 30 miliónov eur.

Momentálne sa na ministerstve hovorí, že pre firmy bude jedna sadzba, ale vyššia ako súčasných 19 percent. Uvažuje sa o zvýšení dane pre právnické osoby o dve percentá.

Analytik MESA 10 Ján Marušinec hovorí, že zachovanie jednej sadzby pre právnické osoby je rozumnejšie. „Firmy by sa vyhýbali vyššej sadzbe rôznymi opatreniami. Ak by bolo sadzba odvodená napríklad od výšky tržieb, tak by optimalizovali tržby,“ hovorí ekonóm.

Radovan Ďurana z inštitútu INESS zas negatívne hodnotí akékoľvek zvýšenie dane. „Nedá sa to porovnať. V oboch prípadoch si myslím, že je to zlý krok vzhľadom na to, že my sme ešte neodstránili plytvanie vo výdavkoch verejnej správy.“

Stanislava Luppová

Aktuálne.sk, 18.5. 2012

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards