Odchod Atén z eurozóny? Grécke dlhy by mohli platiť aj Slováci (Aktuálne.sk)

Podľa Martina Vlachynského z INESS bude mať na celú eurozónu horší vplyv bankrot Grécka ako vystúpenie z eurozóny. Ako povedal pre Aktuálne.sk dňa 14.5. 2012, na kolaps Grecka zareagujú trhy ešte prísnejším posudzovaním rozpočtov krajín eurozóny, vrátane Slovenska.

Odchod Atén z eurozóny? Grécke dlhy by mohli platiť aj Slováci (Aktuálne.sk)

Grécko určite neskrachuje a neopustí eurozónu, ubezpečoval koncom roka 2009 vtedajší grécky premiér George Papandreou novinárov v Bruseli.

Odvtedy sa dočkala Európa, ktorá už viac ako dva roky žije gréckou drámou, viacerých podobných uistení. Dnes vyzerá všetko inak.

Politická situácia po nedávnych voľbách v Grécku je neistá a politici, ktorí sa dostali k moci, môžu viesť krajinu k odchodu z „euroklubu“. O tom, že Gréci by mohli opustiť eurozónu, už otvorene hovoria vrcholoví európski politici.

Premena gréckych dlhov

Odchod Grékov z eurozóny sa dotkne európskych krajín, ktoré sú ručiteľmi v tzv. eurovale, ktorý sa zriadil na pomoc Grécku. Ak Grécko svoje záväzky z eurovalu nebude splácať, budú to musieť zatiahnuť ručitelia.

Analytik X-Trade Brokers Kamil Boros ale hovorí, že k tomu nemusí dôjsť. „Sú aj ďalšie alternatívy, napríklad dohoda o zachovaní záväzkov, respektíve predlženie splatnosti či vykúpenie nebonitného dlhu od Európskej centrálnej banky,“ hovorí ekonóm.

Grécko by sa po výstupe z eurozóny malo dohodnúť so svojimi veriteľmi na výmene záväzkov, ktoré sú v eurách, na drachmu. „Inak by grécky dlh narástol do nevídaných výšin,“ upozorňuje analytik Next Finance Martin Prokop. Po odchode krajiny by totiž došlo k oslabeniu drachmy.

Dohoda s Gréckom o výmene dlhu na drachmy tak nemusí byť pre veriteľov výhodná. „Prečo by veritelia menili svoj dlh na drachmy, keby vedeli, že stratí svoju hodnotu? Nakoniec by sa to skončilo tým, že by veritelia od Grécka nič nedostali,“ myslí si Prokop.

Na celú eurozónu bude mať však horší vplyv bankrot Grécka ako vystúpenie z eurozóny, myslí si analytik Inštitútu INESS Martin Vlachynský. "Na kolaps Grecka zareagujú trhy ešte prísnejším posudzovaním rozpočtov krajín eurozóny, vrátane Slovenska."

Grécke dlhy a Slovensko

Slovensko sa síce nezúčastnilo na prvej pôžičke pre Grécko, za Atény však ručí v eurovale. Ak by prišlo na odchod z eurozóny, museli by časť gréckych dlhov zatiahnuť aj Slováci.

Na to, aby sme mohli splácať grécky dlh, by sme si sami museli požičať. Trhy by nám ale nemuseli požičať peniaze za výhodných podmienok. „Slovensko, ako periférna krajina eurozóny, trpí pri problémoch ostatných periférnych krajín. Dôvodom sú najmä vyššie úroky slovenskej vlády,“ hovorí analytik Trim Broker Ronald Ižip.

Slovensko by mohlo kvôli Grécku trpieť aj nepriamo. "Odchod Grécka by vyvolal ďalšiu vlnu neistoty, ktorá by eurozónu uvalila do recesie. To by mohlo znížiť dopyt po slovenskom tovare zo strany západoeurópskych krajín. Dnes slovenská ekonomika stojí na zahraničnom obchode," vysvetľuje Prokop.

Vplyv na euro

Odchod Grécka z euroklubu  by sa dotkol aj samotnej jednotnej meny. Názory odborníkov sa ale líšia. Kým napríklad ekonómovia americkej banky Citibank predpokladajú, že euro by pol roka po odchode Grécka posilnilo na 1,30 dolára,  iní analytici sú zas presvedčení, že jednotná mena by skôr strácala.

„Euro je stále voči doláru nadhodnotené a pokiaľ by Grécko odišlo, ilúzia o silnej mene, ktorá sa raz stane protiváhou dolára, by sa zrútila. Euro by tak mohlo čoskoro dosiahnuť voči doláru paritu,“ myslí si Ižip.

Podľa Prokopa by sa investori zbavovali eura a radšej by nakúpili švajčiarske franky, britskú libru či americký dolár. O oslabení eura je presvedčený aj Boros. „Ale nečakám žiadnu obrovskú katastrofu,“ skonštatoval.

Stanislava Luppová

Aktuálne.sk, 14.5. 2012

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards