Zahraniční experti stratia záujem o Slovensko (Hospodárske noviny)

Zvýšenie maximálneho vymeriavacieho základu by malo podobný efekt, ako progresívne zdanenie fyzických osôb. Znížilo by to teda atraktívnosť Slovenska pre domácich aj zahraničných odborníkov a zmenili by sa preferencie vysokopríjmových ľudí, povedal v krátkom rozhovore pre Hospodárske noviny dňa 9.5. 2012 Martin Vlachynský z INESS.

Zahraniční experti stratia záujem o Slovensko (Hospodárske noviny)

Rozhovor. Analytik Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz INESS Martin Vlachynský.

Zvyšovanie odvodov pre lepšie zarábajúcich je pomerne nebezpečné. Na jednej strane to môže ľudí demotivovať pracovať viac, ale tiež nútiť znižovať si priznané príjmy. Slovenský systém potrebuje zmeny, ale viac by ekonomike pomohlo zníženie záťaže pre nízko príjmové skupiny.

Aké dosahy by malo zvýšenie maximálnych vymeriavacích základov?

Zvýšenie maximálneho vymeriavacieho základu by malo podobný efekt, ako progresívne zdanenie fyzických osôb. Znížilo by to teda atraktívnosť Slovenska pre domácich aj zahraničných odborníkov a zmenili by sa preferencie vysokopríjmových ľudí. Preferovali by napríklad voľný čas namiesto práce. Okrem toho by sa mohla zvýšiť snaha o daňovo-odvodovú optimalizáciu.

Mohol by teda štát namiesto vyšších príjmov o zisky nakoniec aj prísť?

Zvyšovať príjem štátu zvyšovaním daní totiž nie je možné donekonečna. Ale v ktorom bode už štát vyberie menej, sa nedá odhadnúť.

Ako by mal byť teda systém nastavený, aby v ňom neboli deformácie?

Rozhodnutie, ako bude tvarovaný daňovo-odvodový systém, je najmä politická otázka. Ekonómia pojem deformovaný nepozná. Odvodový systém by mal byť podľa pôvodnej filozofie poistným systémom, nie daňovým, preto existujú maximálne vymeriavacie základy.

Aké opatrenia by ste teda odporúčali vy?

Lepším opatrením by bolo znížiť odvodové zaťaženie nízkopríjmovým skupinám.

Malo by ísť o súčasť konsolidačného balíka. Aké môžu byť dosahy, ak bude naozaj z väčšej miery zložený z vyšších daní?

V rozpočte stále existuje priestor na zefektívnenie výdavkov namiesto zvyšovanie daní. Ďalšie zvyšovanie už takej vysokej daňovo-odvodovej záťaže je problém, ktorý znižuje atraktivitu pracovného trhu a sťažuje zamestnávanie ľudí.

Hospodárske noviny, 9.5. 2012

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards