Daň z dividend má byť realitou aj pre Slovákov (Aktuálne.sk)

Zvyšovanie daní nie je tým správnym liekom na neefektívne verejné výdavky, komentoval Radovan Ďurana z INESS dňa 25.4. 2012 pre Aktuálne.sk.

Daň z dividend má byť realitou aj pre Slovákov (Aktuálne.sk)

Daň z dividend predstavuje dvojité zdanenie zisku. Dividenda je len prerozdelením zisku, z ktorého už firma odviedla daň z príjmu právnických osôb. Je preto prirodzené, že táto daň (dvojité zdanenie) neexistuje. Jej zavedenie by zhoršilo obraz Slovenska v očiach zahraničných investorov, hoci dopredu sa nedá povedať, ktorí investori by kvôli zmluvám o dvojitom zdanení, túto daň skutočne platili. Zvyšovanie daní ale nie je tým správnym liekom na neefektívne verejné výdavky.

Vlastníte akcie spoločnosti, ktorej valné zhromaždenie rozhodne, že časť zisku rozdelí akcionárom vo forme dividend. Zatiaľ daň z dividend platiť nemusíte. Čoskoro sa to ale môže zmeniť.

Strana Smer plánuje zaviesť päťpercentnú daň z dividend. Ilustračné foto Autor: shutterstock.com

Strana Smer plánuje v rámci ozdravenia verejných financií okrem iného zaviesť päťpercentnú daň z dividend fyzických osôb. Ministerstvo financií pritom podľa informácií Aktuálne.sk navrhuje, aby bola daň až 20-percentná.

Poradca bývalého ministra financií Ivana Mikloša Tomáš Meravý na svojom blogu píše, že navrhovaná päťpercentná sadzba Smeru je veľmi nízka, takže z hľadiska nerovnováhy zaťaženia ani z hľadiska posilnenia finančných zdrojov štátu takmer nič nerieši.

Analytik Inštitútu INESS Radovan Ďurana pripomína, že ide o dvojité zdanenie. „Zvyšovanie daní nie je tým správnym liekom na neefektívne verejné výdavky,“ dopĺňa.

Slovensko je podľa informácií štatistického úradu Eurostat momentálne jedinou krajinou v Európskej únii, ktorá dividendy nezdaňuje. Napríklad susední Česi platia 15-percentnú daň z dividend a príjmy Poliakov z dividend zdaňuje štát 19 percentami.

Slovensko malo daň z dividend v minulosti, zrušilo ju v roku 2004. Vláda Ivety Radičovej schválila, aby sa z dividend platili zdravotné odvody.

Aktuálne.sk, 25.4. 2012

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards