Strýčko Sam leje z hrnca hnusnú žbrndu, ale nadáva sa na Európu (TVNoviny.sk)

Oživenie pripisujem najmä monetárnej stimulácii a prudkému rastu peňažnej zásoby. Znamená to, že sa pravdepodobne nejedná o udržateľný a zdravý rast, komentoval hospodársky rast USA pre TVNoviny.sk dňa 23.3. 2012 Juraj Karpiš z INESS.

Strýčko Sam leje z hrnca hnusnú žbrndu, ale nadáva sa na Európu (TVNoviny.sk)

Viaceré európske štáty v súčasnosti šetria, ako už dávno nie a hoci by to podľa sedliackej logiky malo byť správne, napríklad z USA zaznievajú kritické hlasy. Prílišné šetrenie odsaje z ekonomiky časť peňazí a tak sa môže vrátiť kríza.

Vyskoč, hoci nemáš nohy

Európa však iné, ako šetriť, robiť nemôže. Veď práve vysoké dlhy koncom vlaňajška znervóznili nákupcov dlhopisov tak, že skoro poslali do bankrotu Taliansko so Španielskom.

Aj keď skutočné záchranné lano takmer s určitosťou nepriniesli schválené úsporné opatrenia, ale mimoriadna biliónová injekcia od Európskej centrálnej banky, šetrenie sa javí nielen ako správne, ale naďalej aj nevyhnutné.

Výzva, aby sme sa my Európania zadlžovali rýchlejšie preto pôsobí, ako by niekto beznohého nabádal k skoku do výšky.

Zázračný príbeh

Lenže naliehania na miernejšie úspory majú v posledných týždňoch oporu v číslach. Spojeným štátom sa v súčasnosti darí tak, ako už dávno nie. Klesá nezamestnanosť a rastie hospodárstvo. Síce len o percentíčka, ale predsa len najviac za posledné roky.

Skeptici však predpovedajú pohromu. "Oživenie pripisujem najmä monetárnej stimulácii a prudkému rastu peňažnej zásoby. Znamená to, že sa pravdepodobne nejedná o udržateľný a zdravý rast," zhrnul pre TVNOVINY.sk analytik bratislavského inštitútu INESS Juraj Karpiš.

Narážal na takzvané kvantitatívne uvoľňovanie, prostredníctvom tamojšia centrálna banka "vytvorila" stovky miliárd dolárov. Niečo podobné neskôr urobila aj Európska centrálna banka pri spomínanej biliónovej injekcii.

Centralizuj

Zázrak, ktorý v súčasnosti pomáha Spojeným štátom, mnohí vidia v centrálnej vláde. Tá "dotuje" štáty, ktoré by odkázané sami na seba zbankrotovali. V EÚ takáto možnosť neexistuje - respektíve eurofondy či mimoriadne pôžičky pre Grécko ju úplne nenahrádza.

A racionálne by bolo, keby ani nikdy neexistovala. V súčasnosti by totiž len účinnejšie maskovala dlhodobo neudržateľné zadlžovanie.

Strýčko Sam, ako sa zvyknú Spojené štáty označovať, tak kuchtí hnusnú žbrndu, ale všetci sa tvária, že ju s chuťou jedia - čiže kupujú vládne dlhopisy s priam smiešnymi úrokmi.

 "Zatiaľ je USA najkrajším domom v zlej štvrti," poznamenal Karpiš.

Zrejme to tak ostane až do ďalšej pohromy na úrovni Lehman Brothers.

Na strane druhej, USA a ďalší nič iné, ako pokračovať v tejto hre, zrejme robiť nemôžu.

Výzva, aby Američania razantne spomalili zadlžovanie, by mohla pôsobiť, ako by niekto nabádal cestujúcich z Titanicu na skok do ľadovej vody hodinu pred potopením lode. Jednoducho, vybrať niet z čoho.

Miro Grman

TVNoviny.sk, 23.3. 2012

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards