Štátnu podporu bývania Smer zrejme neobmedzí (SME)

Podľa INESS by mala byť štátna prémia na podporu bývania zrušená už v roku 2013, čo by prinieslo úsporu 47 miliónov eur, uviedol denník SME dňa 22.3. 2012.

Štátnu podporu bývania Smer zrejme neobmedzí (SME)

Ekonómovia vidia priestor na úspory aj v štátnej podpore bývania. Ak sa bude Smer držať svojho programu, asi na ňu nesiahne. Keď Radičovej vláda dávala pred rokom a pol dokopy úsporný balík za 1,7 miliardy eur, uvažovalo sa aj o znížení štátnej prémie na stavebné sporenie a bonifikácie hypoték. Tieto opatrenia sa do balíka nakoniec nedostali.

Jej pokus obmedziť podmienky na poskytovanie stavebnej prémie pred koncom roka zastavil až prezident. Novelu zákona nepodpísal pre retroaktivitu.

Čo sa dá čakať

Nová vláda musí zlepšiť hospodárenie o 1,3 miliardy eur počas necelých dvoch rokov. Pravdepodobný minister financií Peter Kažimír (Smer) včera neodpovedal na otázku, či priestor na šetrenie vidí aj v obmedzení výdavkov na štátnu podporu hypoték a stavebného sporenia.

Smer však vo svojom programe píše, že bude ďalej podporovať rozvoj bývania „zavedeným systémom finančných nástrojov z verejných zdrojov“. Medzi nimi spomína aj štátny príspevok k hypotékam a štátnu prémiu k stavebnému sporeniu.

Podporu bývania z rozpočtu neobmedzila ani prvá Ficova vláda. Naopak, od januára 2008 umožnila čerpať štátnu prémiu aj spoločenstvám vlastníkov bytov. Zaviedli sa aj zvýhodnené hypotéky pre mladých, kde na nižšie úroky prispievajú banky aj štát. Bol to vtedy výmenný obchod za to, že vláda bankám viac nezdaní zisky.

Ekonómovia by podporu obmedzili

Keby skladali konsolidačný balíček ekonómovia, štátnu podporu hypoték a stavebného sporenia by zrušili. „To sú peniaze, ktoré v ekonomike môžu viac škodiť, ako pomáhať,“ povedal hlavný ekonóm Patria Finance David Marek.

Ekonómovia Ľudo Ódor a Michal Horváth vo svojej štúdii ponúkajú zrušenie štátnej prémie na podporu bývania ako konsolidačné opatrenie v rokoch 2014 až 2016. Štát by tak podľa ich prepočtov získal 70 miliónov eur.

Analytici inštitútu INESS by takúto podporu zrušili už v roku 2013. Úsporu vyrátali na zhruba 47 miliónov eur.

Česká vláda obmedzila prílev štátnych príspevkov do stavebného sporenia. „Znížila sa štátna podpora a zaviedla daň na úroky z vkladov na stavebnom sporení,“ tvrdí ekonóm ČSOB Petr Dufek.

Český rezort financií pri zostavovaní úsporného balíka s ďalšími obmedzeniami neráta. Má sa však napríklad zvýšiť dolná sadzba DPH z 10 na 14 percent pri nových bytoch.

Marianna Onuferová

SME, 22.3. 2012

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards