Druhý pilier sa má otvoriť o dva roky (Hospodárske noviny)

Čím vyšší počet nesporiteľov, tým vyššie totiž budú nároky ná výplatu dôchodkov z prvého piliera, komentoval Radovan Ďurana z INESS dňa 27.3. 2012 pre Hospodárske noviny.

Druhý pilier sa má otvoriť o dva roky (Hospodárske noviny)

Možnosť vystúpiť z druhého piliera, ktorú avizoval budúci premiér Robert Fico, budú mať sporitelia zrejme až o necelé dva roky. Podľa informácií HN totiž v Smere-SD prevládajú názory, aby si ľudia mohli súkromné penzie vybrať až po tom, čo sa pripravia jasné pravidlá na ich vyplácanie, teda anuitná novela. Tá by mala byť na programe dňa až v budúcom roku a platiť tak začnú od roku 2014.

Smer-SD zatiaľ nechce presné načasovanie zmien komentovať. „Máme pomerne jasno v otázkach, ktorým sa chceme venovať. Spresníme ich, keď pripravíme programové vyhlásenie vlády,“ konštatoval poslanec Smeru-SD Branislav Ondruš, ktorý je kandidátom na štátneho tajomníka ministerstva práce.

Najskôr prvý pilier

Možnosť zotrvania v druhom pilieri by mala byť podľa Ondruša otázkou dobrovoľného rozhodnutia, či sa im druhý pilier oplatí. Po nastavení podmienok vyplácania dôchodkov zo súkromných účtov by to malo byť jasnejšie.

Dôchodkovským správcovským spoločnostiam sa však takýto návrh nepozdáva. „Druhý pilier by mal byť dobrovoľným v tom kontexte, aby ľudia doň mohli dobrovoľne vstupovať. Ich rozhodnutie by však malo byť konečné,“ povedal šéf Allianzu DSS Jozef Paška. Podľa neho otváranie systému súkromných penzií narúša stabilitu a v konečnom dôsledku škodí samotným sporiteľom.

Podľa generálneho riaditeľa VÚB Generali d.s.s Viktora Kouřila otvoriť druhý pilier nedáva zmysel, keďže podobné pokusy tu boli už dvakrát.

Na dôchodky po vlastnej linke si vtedy prestalo šetriť vyše 100-tisíc ľudí. Naďalej však DSS-ky spravujú peniaze približne 1,5 milióna sporiteľov. „Osobne som presvedčený, že aj po jeho znovuotvorení by odišlo päť- či desaťtisíc ľudí, čo je absolútne nepodstatné.“

Peniaze na diaľnice sa vzďaľujú

Okrem toho však môže otvorenie druhého piliera priniesť nepríjemné prekvapenie aj samotnej vláde, a to v podobe pomalšej výstavby diaľnic. Pôvodne totiž spoločnosti prisľúbili podľa šéfa Smeru-SD a budúceho premiéra Roberta Fica novej vláde miliardovú pôžičku.

Tento balík peňazí sa však môže v prípade avizovanej zmeny stenčiť, prípadne môžu prísť peniaze neskôr. „Podmienkou je stabilita, aby sme vedeli, koľko a kde investovať a nastaviť podľa toho celú stratégiu,“ konštatoval šéf Asociácie DSS Peter Socha.

Odborníci varujú, že podobné zásahy nakoniec budú musieť zaplatiť budúce vlády. „Čím vyšší počet nesporiteľov, tým vyššie totiž budú nároky ná výplatu dôchodkov z prvého piliera,“ vysvetlil analytik Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz INESS Radovan Ďurana. Podľa analytika Next Finance Martina Prokopa je však dobré nechať ľuďom možnosť rozhodnúť sa, či si naozaj napríklad počas turbulencií na trhoch chcú na dôchodky šetriť týmto spôsobom.

Marcela Šimková

Hospodárske noviny, 27.3. 2012

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards