Vyššie dane Slovensko nepotrebuje, tvrdia experti (Hospodárske noviny)

Cieľom nášho zoznamu bolo ukázať, že zvyšovanie daňového zaťaženia nie je nevyhnutnosťou, povedal pre Hospodárske noviny dňa 22.3. 2012 Radovan Ďurana z INESS.

Vyššie dane Slovensko nepotrebuje, tvrdia experti (Hospodárske noviny)

Slovensko dokáže znížiť deficit pod tri percentá aj len cez škrty výdavkov.

Slovensko minimálne rok a pol nemusí dvíhať dane. Sekera štátu sa dá totiž podľa Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz INESS pohodlne znížiť aj cez škrty. Štátna kasa by takto dokázala zinkasovať za rok 1,5 miliardy, čím by sa zaplatilo zníženie deficitu pod tri percentá budúci rok.Cieľom nášho zoznamu bolo ukázať, že zvyšovanie daňového zaťaženia nie je nevyhnutnosťou,“ konštatoval analytik inštitútu Radovan Ďurana. V praxi by tak napríklad nebolo potrebné zavádzať progresívnu daň či zvyšovať niektoré spotrebné dane, čo chystá vládny Smer-SD.

Adresnejšie dávky

Časť z nich za 970 miliónov prebrali analytici INESS z návrhu konsolidačného balíčka ekonómov Michala Horvátha a Ľudovíta Ódora. Ďalších takmer 650 miliónov by dokázal štát podľa nich vyzbierať cez zadresnenie ďalších dávok či zlučovaní niektorých štátnych úradov. Podľa časti odborníkov je však otázne, či sa dajú takéto zmeny prijať už v priebehu tohto roka, aby na nich mohol štát šetriť už v roku 2013. „Veľa opatrení si vyžaduje určitý čas a riadnu diskusiu,“ vysvetlil.

S niektorými návrhmi sa stotožňuje aj budúca vládna strana Smer-SD. Jej predstavitelia už avizovali, že do hry sa dostávajú napríklad adresnejšie sociálne dávky či zlučovanie niektorých úradov a ministerstiev. Podľa Ďuranu je však dôležité, či sa tým aj naozaj odstránia niektoré zbytočné úkony, ktoré musia úradníci robiť.

Lepšie šetriť

Na druhej strane je podľa ekonómov škrtanie výdavkov pre ekonomiku menej nebezpečné ako dvíhanie daní. „Ak ide o to, aké úpravy verejných financií by sa mali uskutočniť, aby to malo čo najmenší dosah na spomalenie hospodárskeho rastu, potom by rozhodne nemali byť na strane príjmov,“ potvrdila riaditeľka Next Finance Markéta Šichtařová.

Určité dosahy by však podľa analytika Tatra banky Juraja Valachyho mali napríklad nižšie dávky. Ich zoškrtanie sa totiž môže odraziť na spotrebe domácností. Najbezpečnejšia cesta tak podľa Šichtařovej je zamerať sa na výdavky, ktoré spotrebuje samotný štát. „Tak vlastne zostáva len jedna varianta na šetrenie, a to v oblasti dlhodobých investícií a rôznych mimorozpočtových fondov a transferov, čo je z hľadiska hospodárskeho rastu najpriaznivejšie,“ dodala.

Druhý návrh

V priebehu týždňa ide pritom už o druhý konsolidačný balík, ktorý experti pripravili pre novú vládu. Podľa Valachyho sa odporúčania pripravovali aj v minulosti, avšak nie v takej kvalite a v takom rozsahu. „Takéto analýzy sú veľmi dobré aj pre spoločnosť, rovnako aj pre vládu.“

Podľa analytika Slovenskej akadémie vied Pavla Kárásza sa návrhy pre politikov pripravovali napríklad aj v 90. rokoch. „Mal som jeden projekt, ktorý bežal asi dvanásť rokov. Bol zameraný napríklad na podnikateľské prostredie, keďže o fungovaní trhu sa vtedy vedelo málo,“ povedal. Je však podľa neho ťažko dokázať, do akej miery sa politici aj odporúčaniami odborníkov reálne inšpirujú.

Marcela Šimková

Hospodárske noviny, 22.3.2012

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards