Návod vláde: Namiesto zvyšovania daní ušetrite 1,6 mld. eur! (Nový Čas)

Dosiahnutie 3 % schodku bez zvyšovania daní v budúcom roku je reálnou možnosťou. Prijatie úspor pritom nevyžaduje zmenu charakteru a základných funkcií verejnej správy. Zvyšovanie daní nie je nevyhnutné, naďalej ostáva politickou voľbou vládnucej strany, hodnotil Radovan Ďurana z INESS pre denník Nový Čas dňa 22.3. 2012

Návod vláde: Namiesto zvyšovania daní ušetrite 1,6 mld. eur! (Nový Čas)

Ekonómovia odporúčajú radšej urobiť viaceré úsporné opatrenia ako obmedzenie dávok či neposkytovanie investičných stimulov. Ak by ich avizovaný financ-majster Peter Kažimír (Smer) poslúchol, len v roku 2013 by ušetril 1,6 miliardy €.

Zvyšovanie daní, ktoré avizuje prichádzajúca vláda, je už považované za hotovú vec. Nový kabinet bude musieť podľa Fiškálnej zmluvy v roku 2013 znížiť schodok rozpočtu na úroveň 3 %. Potrebuje na to približne 1,8 miliardy €. Robert Fico už avizoval, že má v pláne zaviesť milionársku daň, daň z dividend, daň pre veľké podniky, či zvýšiť bankovú daň. Ekonómovia Ľudovít Ódor a Michal Horváth v analýze Ako zakovať rozpočtovú sekeru, navrhujú stopnúť vianočné dôchodky, zmrazenie dávok či zrušenie prídavkov na deti pre najbohatších.

Radovan Ďurana z Iness šetriace opatrenia ešte rozšíril o mzdové úspory, optimalizáciu železničnej dopravy či zrušenie stavebného sporenia. Avizované zvyšovanie niektorých daní by podľa Ďuranu mohlo ekonomike skôr ublížiť. „Dosiahnutie 3 % schodku bez zvyšovania daní v budúcom roku je reálnou možnosťou. Prijatie úspor pritom nevyžaduje zmenu charakteru a základných funkcií verejnej správy. Zvyšovanie daní nie je nevyhnutné, naďalej ostáva politickou voľbou vládnucej strany,“ tvrdí Radovan Ďurana z Iness, ktorý Ódorov a Horváthov zoznam úsporných opatrení doplnil o ďalšie.Dokopy ide o 1,6 mld. €. Ďurana však dodáva, že ani tento zoznam nie je kompletný, lebo úspory je možné hľadať vo všetkých kapitolách rozpočtu, ako aj u ostatných subjektov verejnej správy.

„Budúci minister financií teda nebude mať jednoduchú úlohu. Bude pod tlakom finančných trhov, európskych a domácich pravidiel, a to v časoch nie veľmi optimistického makroekonomického výhľadu. Navyše opatrenia bude musieť prijímať vo veľmi krátkom čase, čo vylučuje pripravovať hĺbkové systémové zmeny na strane výdavkov. „Fiškálna kazajka“ bude silno zošnurovaná,“ píšu v analýze Ódor a Horváth. Nádejný minister financií niektoré navrhované opatrenia považuje za rozumné a zrealizovateľné. Na iné zase podľa neho neexistuje spoločenská zhoda. „Nepoznám politickú stranu, ktorá by v súčasnom stave podporila zavedenie školného,“ dodal Kažimír s tým, že by nechcel byť chudobným občanom vo svete, ktorý by riadili chlapci z Inessu.

Nový Čas, 22.3. 2012

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards