Slovensko dokáže za rok ušetriť miliardu eur (Hospodárske noviny)

Na otázky čitateľov Hospodárskych novín odpovedal v online diskusii dňa 22.3. 2012 Radovan Ďurana z INESS.

 Slovensko dokáže za rok ušetriť miliardu eur (Hospodárske noviny)

 

Ako znížiť deficit? Na čom bude nová vláda šetriť? Odpovedal analytik INESS Radovan Ďurana.

Dobrý deň,

Chcel by som sa opýtať aký je váš názor na vývoj verejných financií s ohľadom na prehlbujúcu sa demografickú krízu, ktorú mala vyriešiť dôchodková reforma, avšak vidíme, že tomu tak nie je. Slovensko sa zaviazalo k fiškálnej zodpovednosti a ak sa pozrieme na plánované deficity v dôsledku demografickej krízy sme teraz ešte v tom "dobrom" období. Ako je možné, že miesto šetrenia, prebytkov a tvorby rezerv do naozaj krutej budúcnosti míňame nad pomery?

Dobrý deň. Je to kombinácia faktorov. Volebné obdobie má 4 roky, a slovenská verejnosť stále neoceňuje tých, ktorí tvoria rezervy za cenu uťahovania opaskov. Aj Švédi museli v 90tych rokoch dôjsť na dno, aby podnikli nápravu a začali tvoriť prebytky, dlh im neustále klesá. My už dlhovú brzdu máme, snáď sa k tým prebytkom-príprave na pokles počtu zamestnancov- dostaneme čoskoro.

 

Aby sa nezvyšovali dane nestačilo by zreorganizovať štátnu spravu a zabezpečiť výber výber daní a odvodov?Za pár eurovy dlh zdravotnej poisťovni su sankcie,za milionovy dlh len reči politikov.

Reorganizácia nestačí. Schodok za 3,4 mld. eur sa nedá vyriešiť znižovaním miezd, hoci ide o nevyhnutný krok, potrebné je prehodnotiť transfery - kam štát posiela peniaze - dávky, dotácie a podobne. Zlepšenie výberu daní a odvodov je náročné, minuloročný pokus s reformou nevyšiel. Aj keď si pozriete štúdiu k výberu DPH od IFP, zvýšiť výber DPH nie je jednoduché, ľahké riešenia neexistujú.

 

Zrušením odstupného na volené funkcie. Podľa zákonníka nik kto má prácu na dobu určitú nemá nárok na odstupné. Platiť by to malo pre každého v republike a príkladom by mali byť naši volení spoluobčania. Zrazu by všetci prišli na to koľko je peňazí v štátnej kase, v kasách miest a obcí.

Odstupné, resp. odmena za vykonanú prácu, by malo byť vecou individuálnej dohody zamestnanca a zamestnávateľa. Plošné odstupné stiera rozdiely medzi kvalitou vykonanej práce. Faktom však je, že zrušenie výplaty odstupného (ak niekde ostalo, v ZákPr sa zmenilo), by moc deficitu nepomohlo.

 

Je treba opatovne obnovit platbu poplatkov za rozhlas a televiziu ?

Poplatky treba zrušiť kvôli ich administratívnej náročnosti a deformácii podnikateľského prostredia (kto zamestnáva ľudí, aby sa pozerali v práci na STV?). Otázkou pre novú vládu bude, či zrušenie poplatkov nahradiť zvýšením existujúcich daní, alebo úsporou v iných výdavkoch (alebo razantným zosekaním činností vykonávaných RTVS)

               

bude musieť robert fico "zradiť" svojich voličov, aby znižoval zaldžovanie krajiny?

Nie celkom rozumiem Vašej otázke. Fico môže dlh znižovať, alebo udržiavať jeho podiel voči HDP - čiže de fakto zvyšovať - a to bolo v jeho programe. Nepredpokladám, že v horizonte 2-3 rokov budeme mať vyrovnaný rozpočet, že by nová vláda porušila sľub a dlh znižovala...

 

Dobrý deň pán Ďurana, chcel by som sa spýtať, či by zníženie odvodov podnikateľom pomohlo podnikateľskému prostrediu na Slovensku a tým by sa zvýšil príjem štátu z iných daní.

Dobrý deň, odvody zvyšujú náklady práce o 35%, takže je zrejmé, že ich zníženie by mnohým podnikateľom uľahčilo zamestnávanie, umožnilo vstup do nových projektov. Zvýšenie aktivity by samozrejme záviselo od miery zníženia týchto nákladov, a predstava radikálnej zmeny pri súčasnom deficite je dosť nereálna - hoci - ak by bola vykonaná v spektre nízkych miest, mohla by významne pomôcť znížiť nezamestnanosť Odhadnúť, či tento rast by vyrovnal výpadok odvodov si netrúfam. Ale aj keby nemalo dôjsť k plnej náhrade, myslím, že týmto smerom by sa odvodová politka mala uberať, aj keby malo dochádzať k znižovaniu iných výdavkov a transferom do SocPoist.

 

Dobrý deň pán Ďurana,

rád by som sa Vás opýtal, respektíve navrhol určitú možnosť. Nie je lepšie pracovať na inovatívnych projektoch ako sú: 1. zavedenie volieb prostredníctvom internetu, 2. vytvorenie jednotného informačného systému pre verejné inštitúcie, 3. vytvorenie wifi sieti po celom SR. K tým sieťam sa vyjadrujem preto, lebo ak by sa vybudovala sieť na ktorú by boli pripojené štátne inštitúcie a komunikovali by prostredníctvom niečoho takého ako je "SKYPE", tak náklady na ich správu by sa určite znížili. Myslím si, že v čase štátneho deficitu je taktiež logické uvažovať nad inováciami ale taktiež znížením určitých nákladov, čím v dôsledku nám to ušetrí obrovské peniaze v budúcnosti?

Dobrý deň, v Estónsku existuje možnosť elektronickej voľby už niekoľko volebných období, tiež mi to príde v čase, keď si človek jedným klikom kúpi knihu v amerike, ako výrazné zaostávanie. Je škoda, že na Slovensku zavádzanie ekomunikácie a zdieľanie registrov trvá tak dlho (ale to je aj prípad ČR), navyše každá elektronizácia je u nás veľmi nákladná. K internetu má dnes podľa mňa prístup viac ako 90% štátnych zamestnancov, forma komunikácie je vecou manažérskeho riadenia týchto inštitúcií. Priestor v úsporách v oblasti IT je obrovský, stále nefunguje centrálne obstarávanie, či outsourcing základných hardverových služieb.

 

dokazala by vyssia dan z luxusu realne pomoct rozpoctu?

Deficit sa nedá vyriešiť pár opatreniami, ani na výdavkovej ani na výlučne príjmovej stránke, pretože dosahuje 17-18% celkových daňových príjmov. Vplyv výnosov dane z luxusu na deficit je podľa mňa vedľajší cieľ zavedenia tejto dane.

 

Vážený pán Ďurana, viete o tom, že keď znížite štátne tranfery občanom tak, ako to navrhujete, znížia sa aj daňové príjmy? Vo svojich štúdiách totiž tento fakt úplne ignorujete.

Áno k istému výpadku dôjde, ale zrušením transferu tie peniaze nezmiznú. Ak nezoberiem 20€ Petrovi, aby som ich dal Paľovi (alebo aj Petrovi nazad), tak to neznamená, že Peter ich neminie, alebo nevytvoria hodnotu niekde inde po linke úspory-úver-investície.

 

Zdravím, čo by ste navrhol novej vláde na zníženie dlhov?

znižovať výdavky. zamyslieť sa nad významom činností verejnej správy a ich skutočným prínosom pre daňového poplatníka.

 

Aká vláda by podľa Vás vedela viac ušetriť, tá minulá alebo súčasná Ficova?

Príklady úspor zo Sociálnej poisťovne, alebo Kancelárie NRSR mne dávajú jasnú odpoveď. Vznikajúcu vládu samozrejme nehodnotím.

 

Má vláda ešte veľké rezervy v šetrení?

Vyrovnať rozpočet v priebehu jedného roka je prakticky nerealizovatené. Ale hľadanie úspor, reformy vo výdavkoch na úrovni 1 mld. eur ročne a tak dospieť k vyrovnanému rozpočtu,možné je.

 

Má podľa Vás Ficova vláda dosť ekonomických odborníkov, aby zlepšila stav našich verejných financií?

Otázka skôr znie, či bude parlament a vláda ochotná počúvať odborné rady.

 Bude musieť Slovensko platiť sankcie za nedodržanie deficitu? Odkiaľ sa na to vyčlenia peniaze, keď sa tým pádom budeme musieť zadlžiť ešte viac?

Španielsko si vyjednalo výnimku. Predvídať rozhodnutie Komisie, resp. Rady, si netrúfam. Na pokutu (alebo úročený vklad) použijeme buď finančné aktíva štátu, alebo si požičiame.

 

Sulik akoze setril ale potom dal postavit nezmyselnu kniznicu za tisice eur, brali tazke odstupne jeho nominanti...toto nazyvate setrenie? Ked niekto vyhodi ludi a nyzyvo to setrenim myslite ze mu patri odmena 1 500 000 skk? ja nie...zaco ten clovek dostava plat 120 000 skk? za to ze chodi to roboty?

Áno, niekedy býva zložité určiť celkovú úsporu, ale cashové výsledky štátneho rozpočtu za rok 2011 naznačujú vysoké úspory na prevádzke. Odmena za vykonanú prácu je vecou dohody zamestnávateľa a zamestnanca. Je vecou manažéra (ministra) aby posúdil ako motivovať, a ako dosiahnuť žiadaný výsledok.

Hospodárske noviny, 22.3. 2012

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards