Fico rozdelí štátny majetok na tri diely (Hospodárske noviny)

Riziko konfliktu záujmov nie je také vážne, aby to malo zabrániť zrušeniu fondu, komentoval zrušenie Fondu národného majetku pre Hospodárske noviny dňa 21.3. 2012 Radovan Ďurana z INESS.

Fico rozdelí štátny majetok na tri diely (Hospodárske noviny)

Agenda FNM má po jeho zrušení prejsť na ministerstvá spravodlivosti, financií a hospodárstva.

Fond národného majetku, ktorý zohral najdôležitejšiu úlohu počas privatizácií, plánuje vláda Roberta Fica do pol roka zrušiť. Úlohy fondu by tak mali prevziať iné rezorty. „Súdne spory by mali prejsť na ministerstvo spravodlivosti, správa aktív na ministerstvo financií a výkon akcionárskych práv na ministerstvo hospodárstva,“ vysvetľuje exminister hospodárstva Ľubomír Jahnátek (Smer-SD). Na zmenu príslušných zákonov má Smer-SD dostatok hlasov. Jahnátek pripravil návrh na zrušenie fondu už v roku 2009, prvá vláda Roberta Fica napokon siahla len k výraznému zníženiu počtu zamestnancov. Po týchto voľbách budúci premiér Robert Fico uviedol, že s ďalšou činnosťou fondu sa nepočíta.

Konflikt záujmov

Fond národného majetku vlastní podiely v 76 podnikoch vrátane gigantov ako sú Slovak Telekom, Letisko M. R. Štefánika či energetické podniky. Celková hodnota majetku, ktorý spravuje, je nominálne 2,3 miliardy eur. Hovorca fondu Miloslav Homola tvrdí, že ak by Ficov kabinet rozhodol o prevode týchto akcií na iné ministerstvá, môže dôjsť ku konfliktu záujmov. „Úrad, ktorý je regulátorom činností súvisiacich s podnikaním spoločnosti, by nemal byť aj vlastníkom akcií tejto spoločnosti. Európska legislatíva zakazuje koncentráciu vlastníka a regulátora,“ konštatuje. „Konflikt záujmov vidím len v prípade prevodu akcií na Úrad pre reguláciu sieťových odvetví, ale ministerstvo hospodárstva by bolo v rovnakom postavení ako je dnes fond,“ oponuje odborník na energetiku Ján Pišta. „Riziko konfliktu záujmov nie je také vážne, aby to malo zabrániť zrušeniu fondu,“ dodáva aj analytik INESS Radovan Ďurana.

Tomáš Nejedlý

Hospodárske noviny, 21.3. 2012

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards