Fico by mal presadzovať bankrot Grécka, radí analytik (Finweb)

Dňa 14.3. 2012 sa Juraj Karpiš z INESS preFinweb vyjadril na tému bankrot Grécka.

Fico by mal presadzovať bankrot Grécka, radí analytik (Finweb)

Robert Fico bude hľadať pre európske témy podporu u pravice, ktorú však nepotrebuje.

Roberta Fica čaká vo štvrtok prvý pokus nakloniť si na svoju stranu pravicu v európskych otázkach. Pravdepodobný budúci premiér Slovenska totiž začína sériu rokovaní s parlamentnými stranami o budúcnosti novej vlády. A na stole budú aj otázky ako podpora trvalého eurovalu, postoje Slovenska voči zadlženému Grécku či konsolidácia štátneho rozpočtu.

"Ideálne by bolo, keby slovenská vláda začala presadzovať bankrot Grécka," radí našej budúcej vláde analytik Martin Prokop z Next Finance. Ide podľa neho o najlepšie riešenie, ktoré mu skutočne pomôže. "Rôzne záchranné balíčky držia Grécko len v dlhovej agónii. Z tej však cesta k rastu nevedie. Dlhy dlhodobo potiahnu Grécko ku dnu. Bez poriadneho bankrotu sa nikdy ekonomika nezefektívni, čo jej bráni v raste," vysvetlil Prokop.

Bankrot ako jediné riešenie gréckych problémov presadzuje aj analytik INESS Juraj Karpiš. Súčasná reštrukturalizácia zanecháva podľa jeho slov krajinu s príliš veľkým dlhom, ktorý nebude schopná splácať. "Navyše väčšinu dlhu budú vlastniť európski daňoví poplatníci, čo znamená, že náklady ďalšej reštrukturalizácie budeme niesť aj my," povedal Karpiš.

Prokop však nepredpokladá, že by vláda pod vedením Roberta Fica uvažovala podobne. "De facto by tým zatratila sociálny štát, ktorého je Grécko symbolom, a ktorý samotná strana vehementne propaguje," uzavrel Prokop.

Robert Fico síce bude s pravicou hovoriť o európskych otázkach, no jej podporu nepotrebuje. Na presadenie zákona napríklad o trvalom eurovale stačí súhlas väčšiny poslancov parlamente. "Fico sa týmto krokom snaží preniesť zodpovednosť aj na iné strany," povedal pre HNonline analytik Ján Baránek.

Budúci premiér to však so získaním pravicových hlasov bude mať ťažké. Práve pre odmietavý postoj SaS voči eurovalu padla v októbri vláda zložená z pravicových strán. Podľa Baránka narazí Fico na jasné nie zo strany Richarda Sulíka a Igora Matoviča, skepticky sa stavia aj k SDKÚ-DS. "Ficovi hrozí, že bude mať problém vysvetliť ľuďom potrebu schválenia eurovalu," povedal Baránek s tým, že sa mu budú ťažko vysvetľovať argumenty porovnávajúce slovenské a grécke dôchodky.

Finweb, 14.3. 2012

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards