Fico chce zaviesť 25-percentnú daň pre bohatých (Plus jeden deň)

Podľa Radovana Ďuranu z INESS, zvyšovanie daní môžu odradiť potenciálnych veľkých investorov a presmerovať ich investície do okolitých krajín. Ako uviedol pre Plus jeden deň dňa 14.3. 2012, na eliminovanie štátneho deficitu na tri percentá plánovaný „zisk“ z vyšších daní štátu nebude stačiť.

Fico chce zaviesť 25-percentnú daň pre bohatých (Plus jeden deň)

Trest za úspech? Víťazi parlamentných volieb plánujú od nového roka zaviesť vyššie daňové zaťaženie pre bohatých. Týka sa to zhruba tridsaťtisíc lepšie zarábajúcich ľudí, asi 30 veľkých firiem a slovenských bánk. Do štátneho rozpočtu by malo natiecť vyše 300 miliónov eur. Odborníci však varujú pred špekuláciami.

Prvé kroky víťaza volieb budú smerovať k zmenám sadzby dane z príjmov. „Pri právnických osobách sme hovorili o (hornej hranici daňových sadzieb, pozn. red.) 22 až 23 a pri fyzických o 25 percentách,“ povedal pre denník SME.

Vyššia sadzba dane z príjmu by sa dotkla ľudí zarábajúcich nad 2 750 eur mesačne. Štátu by mali odvádzať minimálne o 150 eur mesačne viac. Ide najmä o informatikov a manažérov.

Odborníci: Hrozí riziko

Ficov nápad zvýšiť bohatým dane nepokladá riaditeľ podnikateľskej aliancie Róbert Kičina za najrozumnejší. „Hrozí tu riziko, že tieto ‚bohaté‘ osoby alebo firmy budú optimalizovať svoju daňovú povinnosť, čiže sa budú snažiť svoje príjmy nejakým spôsobom legálne umelo znížiť,“ predpovedá. Skôr by navrhoval model, ktorý ponúka OECD. „Keď sa majú zdvíhať dane, tak najmenej negatívny vplyv na hospodársky rast má zvýšenie nepriamych daní, konkrétne daní z majetku, zo spotrebných daní a potom daní z pridanej hodnoty.“

Prídeme o investorov?

Analytik Iness Radovan Ďurana si rovnako myslí, že zvyšovaním sadzieb sa naše podnikateľské prostredie nezlepší. „Tieto zmeny môžu odradiť potenciálnych veľkých investorov a presmerovať ich investície do okolitých krajín,“ domnieva sa. Podľa neho na eliminovanie štátneho deficitu na tri percentá plánovaný „zisk“ z vyšších daní štátu nebude stačiť.

Plus jeden deň, 14.3. 2012

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards