Veľké projekty nepomôžu, tvrdia analytici (Hospodárske noviny)

Ako povedal Richard Ďurana z INESS pre TASR dňa 14.3. 2012, zvyšovanie daní by zhoršilo pozíciu SR v regióne a výsledkom by mohol byť únik produktívnych jednotlivcov alebo dokonca firiem do daňovo príťažlivejších destinácií, čo si v čase vysokej nezamestnanosti nemôžeme dovoliť.

Veľké projekty nepomôžu, tvrdia analytici (Hospodárske noviny)

Nová vláda, ktorá vznikne zo stredoľavého Smeru-SD, ekonomike pravdepodobne výrazne nepomôže ani avizovanými veľkými projektmi či rastom daní. „Agregátna podpora ekonomiky veľkými investičnými projektmi je krátkodobé riešenie, ktoré predražuje zdroje v ostatnej produktívnej časti ekonomiky,“ vysvetľuje analytik INESS Richard Ďurana. Zdôrazňuje aj fakt, že domáce investície významnejšie slovenskému hospodárstvu nepomôžu, keďže krajina je v drvivej miere závislá od exportu. Analytik odsúdil aj druhý plánovaný krok nového kabinetu – zvyšovanie daní. „Zhoršilo by to pozíciu SR v regióne a výsledkom by mohol byť únik produktívnych jednotlivcov alebo dokonca firiem do daňovo príťažlivejších destinácií, čo si v čase vysokej nezamestnanosti nemôžeme dovoliť,“ dodáva.

 

TASR, 14.3. 2012

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards