Ďurana: Nová vláda by mala prehodnotiť aj dávky pre rodiny (Aktuality.sk)

Ak by bolo Slovensko odkázané na ekonomický program Smeru, mohlo by to zhoršiť financovanie štátu, povedal Radovan Ďurana z INESS v rozhovore pre Aktuality.sk dňa 14.3. 2012.

Ďurana: Nová vláda by mala prehodnotiť aj dávky pre rodiny (Aktuality.sk)

Hodnotili ste volebné programy politických strán. Ako z toho vyšiel program Smeru pri riešení zlého stavu verejných financií?

My sme analyzovali programy politických strán z pohľadu stavu verejných financií a sme toho názoru, že volebný program Smeru neobsahoval návrhy, ktoré by riešili zlý stav verejných financií, ale naopak mnohými sľubmi a nejasnými riešeniami môže ten stav ešte zhoršiť.

Čo by mala urobiť nová vláda ako prvé?

Hneď na začiatku je potrebné pustiť konsolidáciu verejných financií viacerými smermi. Na jednej strane je to dôsledný procesný audit vo verejnej správe a odstránenie duplicitných, neefektívnych činností a s tým spojené znižovanie nákladov na prevádzku verejnej správy a rušenie rôznych príspevkových a rozpočtových organizácií. Prehodnotiť by sa malo poskytovanie dávok, pretože mnohé dávky rodinnej politiky sú poskytované bez ohľadu na príjem poberateľa. Dostávajú ich aj poberatelia s nadštandardnými príjmami. Potom by mohlo dôjsť k prehodnoteniu dotácií, napríklad štátnej prémie k stavebnému sporeniu. V neposlednom rade bude potrebné reformovať I. pilier dôchodkového poistenia, ktorý je hlboko deficitný a z dlhodobého hľadiska spôsobuje vážne problémy v udržateľnosti verejných financií.

Dá sa I. pilier zachrániť aj inak ako znížením 9%, ktoré si poistenec ukladá do II. piliera?

Návrhy stabilizačného mechanizmu tohto systému sa, myslím, mali začať spúšťať až v roku 2016. Obsahovali prvky, ktoré v dlhodobom horizonte 30 – 40 rokov vyrovnávali výdavky I. piliera. Takže rozhodne neplatí, že podmienkou udržateľnosti I. piliera je zníženie odvodov do II. piliera. Taký krok povedie skôr k zníženiu deficitu a jeho cieľom nebude stabilizácia I. piliera.

Keď zavádzali II. pilier, tých 9 % do II. piliera niektorí kritizovali, že je to veľa. Pri takto nastavenom systéme a jeho udržateľnosti sa pritom rátalo s priaznivým hospodárskym rastom. Ten sa však nevyvíja dobre.

Dôležité je povedať, či zmena resp. zníženie odvodov do II. piliera by zlepšilo dlhodobú bilanciu I. piliera. Priebežný pilier by síce dnes vykazoval menší deficit, ale v budúcnosti by zase musel vyplatiť vyššie dávky. A to sa nedá urobiť len vyhlásením od stola. Myslím si, že keď aj strana Smer podporila vznik fiškálnej rady, ktorá by mala mať za úlohu sledovať dlhodobú udržateľnosť verejných financií, tak by sa malo počkať aj na jej hodnotenie, ktoré by malo byť rešpektované naprieč celým politickým spektrom. Nemalo by sa to robiť len na základe nejakého pocitu, ale podložené číslami.

Vláda Roberta Fica zanechala v roku 2010 krajinu s 8% - ným deficitom. Myslíte, že takéto číslo je reálne aj po 4 rokoch vlády Smeru?

Ja som ekonóm, nie politik, takže neviem na to odpovedať.

 

Musí brať Slovensko vyhlásenia Bruselu o šetrení vážne? Sú pre nás natoľko záväzné, že Smer jednoducho nebude môcť dopustiť 8 % - ný deficit?

Únia už pohrozila Maďarsku so zadržaním časti eurofondov, 500 miliónov eur. To by mohlo byť dostatočnou hrozbou pre akékoľvek zahrávanie sa s deficitom aj pre Slovensko.

Poznáme postoje všetkých politických strán k eurovalu. No doteraz o tejto téme rozhodovala pravicová vláda, Smer bol v opozícii. Čo od smeráckej vlády v súvislosti s eurovalom môžeme očakávať. Hrozí nám väčšie zadlžovanie ako pri pravicovej vláde?

Je pravdou, že Smer bol viac naklonený tým prvým pôžičkám, ktoré sme odmietli. Ak by v eurozóne nastal taký stav, že by to bolo potrebné znovu, myslím si, že už taká situácia nenastane, že by sa súčasná pravica nezhodla so Smerom, teda mimo SaS. Už teraz prevzala hlavnú úlohu Európska centrálna banka (ECB), čiže všetky tieto podporné fondy sú viac menej druhoradé.

Aktuality.sk, 14.3. 2012

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards