Banková daň môže padnúť na klientov (Hospodárske noviny)

Dňa 13.3. 2012 sa Radovan Ďurana z INESS pre Hospodárske noviny vyjadril na tému banková daň.

Banková daň môže padnúť na klientov (Hospodárske noviny)

Na znižovanie rozpočtového deficitu pod taktovkou Smeru-SD sa budú asi skladať aj klienti bánk. Strana totiž stále počíta so zvýšením bankovej dane. Tá podľa odborníkov spôsobí nárast poplatkov v bankách, ale aj ťažší prístup k úverom. Podľa exministra financií Jána Počiatka ešte nie je isté, či sa zvýši zo súčasných 0,4 percenta vybraných pasív až na 0,7, ako to Smer navrhoval predtým. Svojich nápadov sa však strana chce držať. „Nehovorím ani áno, ani nie. Prichystáme balík opatrení a parametre jednotlivých častí nastavíme podľa toho,“ povedal.

Smer chcel z vyššej bankovej dane získať do rozpočtu takmer 190 miliónov eur. Banky pred takouto záťažou protestujú. „Mnohé bude závisieť od miery nastavenia. Ak by výška mala byť neúnosne vysoká, mohlo by to mať kritické dôsledky, čo verím, že nie je ani v záujme budúcej vlády,“ povedal generálny riaditeľ Tatra banky a prezident Slovenskej bankovej asociácie Igor Vida.

Sadzbu ukážu najbližšie týždne

Podľa Vidu je však zatiaľ predčasné špekulovať o dosahoch. Nie je totiž jasné, aká bude konečná výška dane. Ak by strana trvala na svojej pôvodnej predstave, slovenská banková daň by bola najvyššia v Európe.

Podľa odborníkov by sa ľudia v takom prípade mali pripraviť na vyššie poplatky. „Myslím si, že nie je správne vôbec zaviesť bankovú daň a už vôbec nie nastaviť ju cez pasíva bánk. Banky to vo veľkej miere premietnu do cien služieb, čo nielen zdražie bankové produkty, ale následne prinesie aj inflačné tlaky,“ tvrdí analytik Mesa 10 Radovan Kavický.

Rast poplatkov vláda nezastaví

Strana však chcela zároveň prijať zákon, aby banky nemohli daň splácať práve cez vyššie poplatky. Mali by ju platiť zo svojich ziskov, ktoré vlani stúpli o tretinu na 674 miliónov eur.

To však odborníci spochybňujú. „Pri prechode na euro bola zriadená rada na ustráženie cien. V praxi však nič neurobila a nebude to možné ani v tomto prípade,“ konštatoval riaditeľ spoločnosti Symsite Research Vladimír Dohnal. „Vlastníci banky očakávajú od vloženého kapitálu istý výnos, a poklesu sa budú brániť vyšším tlakom na maržu,“ doplnil analytik Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz INESS Radovan Ďurana. Aj podľa neho teda budú zvyšovať ceny.

Banky tvrdia, že na výšku poplatkov zatiaľ banková daň nevplýva. „Úprava konkrétnych poplatkov nemá žiaden súvis so zavedením bankového odvodu,“ dodal Vida.

Daň zatlačí aj na rast

Na zvýšenie dane podľa Dohnala môže doplatiť aj celá ekonomika, keď sa budú ľudia či firmy ťažšie dostávať k úverom a pribrzdia sa investície. „To bude mať negatívny dosah na hospodársky rast,“ dodal Dohnal. Na to upozornila pred časom aj Národná banka Slovenska. Podľa výkonného riaditeľa Útvaru dohľadu nad finančným trhom Vladimíra Dvořáčeka by zvýšenie dane mohlo mať „negatívny dosah na schopnosť úverovania reálnej ekonomiky, najmä prostredníctvom dostupnosti a nárastu cien úverov“. Rovnako by to podľa neho mohlo zatlačiť na celkovú ziskovosť bánk a možnosti zvyšovania základných vlastných zdrojov.

Marcela Šimková

Hospodárske noviny, 13.3. 2012

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards