Smer nemá dostatočné riešenia, tvrdia odborníci (Hospodárske noviny)

Podpora vybraných investorov patrí do spektra opatrení s negatívnym dopadom na podnikateľské prostredie, povedal pre Hospodárske noviny dňa 12.3. 2012 Richard Ďurana z INESS.

Smer nemá dostatočné riešenia, tvrdia odborníci (Hospodárske noviny)

Veľa všeobecných úvah, kompilát štúdií, svetlých zajtrajškov a hesiel, chýbajú riešenia pre podnikateľov. Aj takto hodnotili volebný program strany Smer-SD odborníci. V porovnaní s plánmi ostatných strán, ktoré sa dostali do parlamentu, sa umiestňoval v ich rebríčku na posledných miestach. Kľúčovou pri hodnotení bola ekonomická časť z hľadiska verejných financií, podnikateľského prostredia a boja s nezamestnanosťou.

Vládne už v programe

Vo volebnom programe Smeru-SD je podľa politológa Grigorija Mesežnikova veľa všeobecných úvah, určité časti dokumentu sú dokonca prekopírované. „Aj v tomto programe hovoria o sebe ako o vláde. Píšu, že vláda urobí, akoby už realizovali vládny program,“ upozornil Mesežnikov. Program Smeru hovorí o silnom efektívnom štáte a podnikateľskej činnosti štátu. Počíta so štedrými výdavkami na sociálnu sféru. „Ak by Smer dôsledne trval na realizácii svojho predvolebného programu, tak sa dostane do problémov,“ dodáva Mesežnikov.

4 = dostatočný

Dobrý študent by štvorky na vysvedčení rozhodne nemal mať. Smer-SD však takéto hodnotenie získal od inštitútu INESS za verejné financie, podnikateľské prostredie a zamestnanosť a aj zdravotníctvo. Horšie obstála už len mimoparlamentná SNS. „Smer chce zlepšiť stav verejných financií najmä zvyšovaním a zavádzaním nových daní. Príjem z nich je pomerne zanedbateľný,“ tvrdí Richard Ďurana, riaditeľ INESS. Na výdavkovej strane pritom sľubuje finančne náročné projekty ako širokorozchodná železnica alebo intenzívnejšia výstavba ciest. Podnikateľom sľubuje zníženie administratívnej záťaže. Okrem zavedenia systému UNITAS, ktorý mali v programe prakticky všetky strany, však ponúkajú už len jediné opatrenie – zrušenie ročnej účtovnej závierky pre podniky s obratom do jedného milióna eur. „Podpora vybraných investorov patrí do spektra opatrení s negatívnym dopadom na podnikateľské prostredie,“ dodáva Ďurana.

Zlé správy pre podnikateľov a nezamestnaných

Programy strán hodnotila aj Podnikateľská aliancia Slovenska, ktorá pripravila pred voľbami Wish list (z angličtiny zoznam prianí) 2012, v ktorom definovala požiadavky na zlepšovanie podnikateľského prostredia. Volebný program Smeru je v súlade s týmito požiadavkami len z jednej pätiny. „Hoci je program strany Smer rozsiahly, na riešenie problémov opísaných vo Wish liste reaguje iba sporadicky alebo vôbec,“ vraví aliancia vo svojej správe. Problémom je najmä prezentovaný zámer o zvyšovaní daní pre podnikateľov. Pozitívom zase hlásenie sa k potrebe ozdravenia verejných financií.

Personálna spoločnosť Trenkwalder zase hodnotila volebné programy z pohľadu boja s nezamestnanosťou. Ani tu Smer neobstál, skončil až siedmy. „Strana avizuje zvyšovanie priamych daní pre najväčšie firmy, ďalšie ochranárske opatrenia či zdražovanie pracovnej sily, ktoré v období, kedy krajina bojuje o každého veľkého investora, nezamestnanosti nepomôžu,“ komentoval predseda predstavenstva Trenkwalderu Ľuboš Sirota.

Lukáš Havlík

Hospodárske noviny, 12.3. 2012

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards