Top témy volieb: Zdravotníctvo, dane a nájsť ľuďom prácu! (Nový Čas)

Vláda by sa mala zamerať na radikálne zjednodušenie zamestnávania nízkopríjmových zamestnancov a uľahčenie podnikania mladým ľuďom a absolventom, napr. formou podstatného zníženia odvodovej záťaže, či tzv. licenciami pre živnostníkov, komentoval nástup novej vlády pre denník Nový Čas dňa 10.3. 2012 Radovan Ďurana z INESS.

Top témy volieb: Zdravotníctvo, dane a nájsť ľuďom prácu! (Nový Čas)

Nová vláda sa bude musieť po voľbách popasovať hneď s niekoľkými problémami. Medzi tie, ktoré budú musieť ministri riešiť ihneď po nástupe do vládnych kresiel, patrí naplnenie štátnej kasy, čo sa dá dosiahnuť viacerými úspornými opatreniami. V katastrofálnych podmienkach funguje napríklad zdravotníctvo, ktoré nutne potrebuje zdroje na sľúbené vyššie platy i rekonštrukciu nemocníc. Podľa Radovana Ďuranu z ekonomického inštitútu Iness však dane zvyšovať netreba.

Boj s nezamestnanosťou

Medzi nezamestnanými je veľa dlhodobo nezamestnaných, absolventnov, ktorí sa nevedia umiestniť na trhu práce. Problém sa dá riešiť investíciami, alebo dotiahnutím zahraničných investorov. Možnosťou je aj zvýhodnenie zamestnávateľov, alebo presunom štátnych inštitúcií do hladových dolín. „Vláda by sa mala zamerať na radikálne zjednodušenie zamestnávania nízkopríjmových zamestnancov a uľahčenie podnikania mladým ľuďom a absolventom, napr. formou podstatného zníženia odvodovej záťaže, či tzv. licenciami pre živnostníkov,“ odporúča analytik inštitútu Iness Radovan Ďurana.

Vyššie dane?

Niektoré strany majú v programoch viaceré alternatívy zvyšovania daní. Jedny chcú zdaňovať luxus a bohatstvo, iné radšej spotrebné dane z tabaku a alkoholu. Podľa odborníka však nová vláda zvyšovať dane nemusí. „Vláda nečelí ani vojenskému konfliktu, ani hrozivej prírodnej katastrofe. Zvyšovanie daní v situácii, keď sa z verejných výdavkov každý rok neefektívne vynaloží takmer pol miliardy eur, určite nemožno považovať za nevyhnutné,“ dodal Ďurana.

Nové úsporné opatrenia

Podľa novej fiškálnej zmluvy, ktorú postupne schvaľujú štáty Európskej únie, musia všetky vlády postupne znižovať deficit a menej sa zadlžovať. Štát môže šetriť sám na sebe lepším hospodárením alebo zmrazením platov a dávok. „Priestor na okamžité úspory do istej miery vyčerpala predchádzajúca vláda. Nová vláda bude musieť šetriť systematicky, na základe auditov výkonu činností verejnej správy a predkladaním zákonov, ktoré znížia zákonom stanovené výdavky, ako napríklad obmedzenie výplaty prídavkov na deti pre majetné rodiny,“ hovorí Ďurana.

Kolabujúce zdravotníctvo

Z analýzy predvolebných programov inštitútu Health Policy Institute však vyplýva, že žiadna politická strana v programe neponúka riešenie, ako by sa mali výdavky na platy pokryť. Treba riešiť aj konkrétne nemocnice, lebo sú v zlom technickom stave. Na stole je stále možnosť transformovať nemocnice na akciové spoločnosti a urobiť reformu fungovania zdravotných poisťovní.

Nový Čas, 10.3. 2012

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards