Štát vlani vyplytval pol miliardy eur (TASR)

O projekte INESS Plytvanie štátu informovala tlačová agentúra TASR dňa 7.3. 2012.

Štát vlani vyplytval pol miliardy eur (TASR)

Podľa Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz vyplytval štát vlani 553,5 milióna eur.

Inštitút túto sumu eviduje v kategóriách Plytvanie a Súdne spory. "Nejde nevyhnutne len o plytvanie počas tohto obdobia, ale aj o plytvanie, ktoré bolo medializované alebo uzavreté počas roka 2011," uviedol INESS. Pritom celá databáza inštitútu celkovo eviduje 824 zdokumentovaných prípadov plytvania, klientelizmu a súdnych sporov, ktoré priniesli printové médiá od roku 2007.      

Celkový objem v sledovanej kategórii plytvanie dosiahol v uplynulom roku 446,7 milióna eur. Podľa inštitútu je to takmer rovnaký objem zdrojov, aký išiel vlani na stredoškolské vzdelávanie. Suma obsahuje napríklad takzvané zlaté padáky, čiže vysoké odstupné za pár týždňov alebo mesiacov vo funkcii. Ale takisto aj kauzu "platinové sitká" a iné prípady plytvania štátu a neefektívneho nakladania s peniazmi pri predaji a nákupe tovarov a služieb. Prípady ukončených súdnych sporov, ktoré médiá priniesli za posledných 5 rokov, stáli daňových poplatníkov spolu 106,8 milióna eur.      "Priemerný ročný objem plytvania od začiatku projektu v roku 2007 je 374,4 milióna eur," skonštatoval INESS. Celková suma neefektívneho nakladania s verejnými prostriedkami za celé trvanie projektu Plytvanie štátu dosiahla v kategóriách Plytvanie a Súdne spory 2,064 miliardy eur.    

Inštitút sleduje aj klientelizmus na Slovensku. Suma prípadov v tejto kategórii zachytených v roku 2011 dosiahla 102,2 milióna eur, čo je pod ročným priemerom 130 miliónov eur od začiatku projektu. "Túto sumu naplnili kauzy ako predražené nákupy šité na mieru, stranícke nominácie, ale aj prípady klientelizmu na úrovni obcí a miestnych samospráv," skonštatoval INESS, ktorý zaznamenáva aj prípady, keď došlo k náprave, alebo boli zastavené po tom, ako na ne zamerali pozornosť slovenské médiá. Celkovo sa tak podarilo vlani zabrániť plytvaniu v hodnote 9,06 milióna eur, pričom od začiatku projektu je celková suma 368,6 milióna eur.    

Ako uviedol inštitút, výsledky projektu Plytvanie štátu naberajú na význame najmä vo svetle avizovaného zvyšovania daní. K nemu sa hlási väčšina strán, ktoré kandidujú v marcových predčasných voľbách. Ukazuje sa však, že príjmy, ktorými by navrhované zvyšovanie daní prispelo k znižovaniu deficitu verejných financií sú nižšie, ako hodnoty plytvania vo verejnej správe. "S ohľadom na skutočnosť, že v našej databáze sa nachádzajú výlučne medializované prípady, je na mieste domnievať sa, že suma 2,064 miliardy eur za 5 rokov je len špičkou ľadovca plytvania s verejnými zdrojmi," upozornil inštitút.

TASR

Hospodárske noviny, SME, Aktuálne.sk The Slovak Spectator, TVNoviny.sk, 7.3. 2012

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards