Vyššiu daň z luxusu nevylučuje ani Smer (Hospodárske noviny)

Z histórie Slovenska vieme, že viaceré sadzby DPH znamenajú možnosť rôznych presunov a špekulácií. Predídenie týmto negatívam nebude jednoduché, komentoval daň z luxusu pre Hospodárske noviny dňa 5.3. 2012 Radovan Ďurana z INESS.

Vyššiu daň z luxusu nevylučuje ani Smer (Hospodárske noviny)

Luxusné tovary môžu po voľbách zdražieť. Najsilnejšia pravicová strana KDH chce totiž tlmiť rast štátneho dlhu aj vyššou daňou. „Malo by sa to týkať luxusných tovarov, akými sú jachty, luxusné autá, šperky, respektíve nehnuteľnosti, ktoré môžu byť zdanené osobitnou sadzbou ako také alebo ďalšou sadzbou dane z pridanej hodnoty,“ povedal v rozhovore týždňa pre HN predseda KDH Ján Figeľ. Takúto možnosť nevylúčil ani opozičný Smer-SD.

Podľa Figeľa sa podobná daň zavádza aj v iných európskych krajinách, napríklad v Bulharsku či Maďarsku. V súčasnosti sa o nej diskutuje v ruskej Dume.

Podporu nevylúčil len Smer-SD

Zatiaľ KDH nespresnilo, ako by mali byť luxusné tovary oddelené od neluxusných, ani konkrétnu výšku sadzby dane. Podrobnosti chýbajú aj bývalému ministrovi financií Jánovi Počiatkovi (Smer-SD). „Vo všeobecnosti sa však vo viacerých krajinách pokúšajú zaťažiť niektoré tovary vyššou daňou. Osobne by som si vedel predstaviť napríklad väčšie zaťaženie luxusných vozidiel,“ konštatoval. Napríklad Smer chce zdaniť vyššou sadzbou aj príjem lepšie zarábajúcich firiem a zamestnancov.

Pri opozícii sa však podpora návrhu aj končí. Bývalí koaliční partneri sa k nápadu kresťanských demokratov stavajú odmietavo. „Chápem, že je to geniálna marketingová myšlienka pred voľbami. V praxi by to však malo asi taký veľký prínos pre rozpočet, ako keď v USA viac zdania Billa Gatesa alebo Warrena Buffeta,“ povedal predseda poslaneckého klubu SaS Jozef Kollár.

Podľa podpredsedu Mosta-Híd Ivana Švejnu by takéto opatrenie mohlo byť kontraproduktívne, keby ľudia chodili za nákupmi luxusnejších tovarov za hranice. „Človek je hommo economicus a ak si môže niečo kúpiť výhodnejšie v inej krajine, tak to urobí,“ doplnil.

V praxi by podľa poslanca SDKÚ-DS Ondreja Mateja mohla daň postihnúť aj rodiny, ktoré kúpia deťom na birmovku luxusné hodinky na celý život a nejde pritom o prejav vysokého životného štandardu.

Odborníci sú proti

K podobnému názoru sa prikláňa aj riaditeľ Nadácie F. A. Hayeka Matúš Pošvanc. „Ako sa napríklad k tomu postaví mladá rodina, ktorá si chce kúpiť byt a auto pre svoje potreby? Určite nebude nadšená nápadom KDH,“ konštatoval.

V konečnom dôsledku je to podľa analytika Next Finance Martina Prokopa len návrh s vysokým obsahom populizmu. „Áno, z takejto dane by prišlo nejaké to euro do štátneho rozpočtu, ale nebola by to žiadna sláva,“ myslí si Prokop.

Okrem toho by podobne ako pri zavedení progresívneho zdanenia mohlo viacero sadzieb dane zvýšiť počet daňových únikov. „Z histórie Slovenska vieme, že viaceré sadzby DPH znamenajú možnosť rôznych presunov a špekulácií. Predídenie týmto negatívam nebude jednoduché,“ povedal analytik Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz INESS Radovan Ďurana.

Marcela Šimková

Hospodárske noviny, 5.3. 2012

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards