Slovensko v dlhovom bahne (Extra plus)

O možných nákladoch na záchranu eura,ktoré vyčíslil INESS, informoval aj časopis Extra plus vo februárovom vydaní.

Slovensko v dlhovom bahne (Extra plus)

V predvolebnom boji politických strán, s výnimkou SNS, zaniká hlas vystríhajúci pred nástrahami fiškálnej únie a nešťastne prijatého eurovalu.

Kým pád koaličnej pravicovej vlády bol pre Slovensko oslobodzujúci, cena, ktorú zaplatia Slováci za toto oslobodenie, bude veľmi vysoká. Iveta Radičová, utýraná svojimi straníckymi kolegami Dzurindom a Miklošom, ako aj niekdajším spojencom, ktorý jej podržal balónik, sa vzdala nielen pre vlastnú nemohúcnosť, ale aj pod ťarchou parného valca v podobe eurovalu.

Kým Grécko zažíva posledné dejstvo svojej ekonomickej tragédie, Slovensko je na začiatku tejto drámy s neistým koncom. Podľa analytikov INESS (Inštitút ekonomických a spoločenských analýz) Slovákov bude stáť euroval viac ako iné krajiny eurozóny. Suma, ktorú bude musieť do eurovalu odviesť chudobné Slovensko, tvorí až 35 percent našich príjmov, ale napríklad bohatí Luxemburčania dajú na záchranu bankrotujúcich krajín len o niečo viac ako 10 percent. Rozšírenie takzvaného eurovalu - EFSF (European Financial Stability Facility) a ESM (Európsky mechanizmus stability), ktorý prijalo 1. februára 23 krajín EÚ vrátane Slovenska, znamená, že náš štát bude ručiť za 7,7 miliardy eur, z čoho už v apríli zaplatí prvých 132 miliónov v hotovosti a táto suma sa do roku 2016 ešte zvýši na 659 miliónov. Za tých takmer 8 miliárd by sa dali napríklad podstatne zvýšiť dôchodky, prípadne postaviť diaľnice na celom Slovensku od východu až na západ, alebo zvýšiť platy učiteľom a zdravotníckym pracovníkom. A ešte by zostalo aj na podporu mladých rodín a zamestnanosti.

Podľa posledných prepočtov celkového dlhu po nešťastnom prijatí trvalého eurovalu visí na krku každého Slováka vrátane dojčiat a dôchodcov 2 899 eur. Štvorčlenná rodina je teda zaťažená bremenom 11 596 eur, pričom cifra zadlženosti slovenskej rodiny nie je konečná, pretože štátny dlh sa nebude zmenšovať a nik s určitosťou nevie, kedy sa trend ožobračovania ľudí v dôsledku dlhovej krízy zastaví. Slovensko sa bude naďalej topiť v dlhovom bahne, pretože bude splácať cudzie dlhy zvyšovaním vlastných dlhov. Niektorí zahraniční analytici (a nie ich je málo) na rozdiel od našich tvrdia, že navyšovanie eurovalu je len predlžovaním agónie, o čom svedčí situácia v Grécku, na záchranu ktorého sú len minimálne šance. Ak k tomu prirátame horibilné zadlženie Španielska, Portugalska a Talianska, nie je v možnostiach Európy ťahať za tieto štáty gaštany z ohňa ustavičným hádzaním peňazí do bezodnej diery. Prijatie eurovalu slovenskou vládou za známych hektických okolností nazval český analytik Pavel Kohout bezpodmienečnou kapituláciou Slovenska, ktorá je navyše propagandisticky vydávaná za úspech. Podľa neho je to očividná ohavnosť. Žiaľ, na Slovensku si to uvedomuje málokto.

Erika Lehotszká

Extra plus, 12.2. 2012

 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards