Predvolebné sľuby: Ktorá strana má najlepší program? (Nový Čas)

Výsledky hodnotenia politických strán, ktoré vypracoval INESS, zverejnil denník Nový čas dňa 2.3. 2012.

Predvolebné sľuby: Ktorá strana má najlepší program? (Nový Čas)

Ekonomický inštitút Iness zhodnotil predvolebné programy politických strán. Budúca vláda bude musieť riešiť vážne úlohy.

Ktorá politická strana má podľa inštitútu Iness najlepší predvolebný program?

Tými bude napr. konsolidácia verejných financií, lepšie podnikateľské prostredie a s tým súvisiaca zamestnanosť a hlavne kríza v zdravotníctve. Tieto tri oblasti si Iness všímal v predvolebných programoch. Najlepšie vysvedčenie by podľa neho dostala strana SaS.

SaS

Verejné financie 2

Zamestnanosť 2

Zdravotníctvo 2

SaS plánuje pokračovať v daňovo-odvodovej reforme a odmieta vyššie priame dane. Prínosom by bolo aj zníženie administratívnej záťaže na podnikateľov. Zdravotné odvody chce strana rozdeliť na paušálnu a percentuálnu časť.

SDKÚ

Verejné financie 2

Zamestnanosť  3

Zdravotníctvo   3

Strana pripúšťa zvýšenie nepriamych daní a konsolidovať chce adresnosť dávok. Sporiť chce reformou v územnej samospráve. Navrhuje aj ústavnú garanciu druhého piliera. Modrí plánujú dokončiť transformáciu nemocníc a umožniť individuálne zdravotné poistenie.

KDH

Verejné financie 4

Zamestnanosť 3

Zdravotníctvo 3

Kresťanskí demokrati navrhujú viaceré opatrenia, ktoré by mali negatívny účinok na rozpočet, za čo získali štvorku. Iness ocenil odvodové prázdniny pre absolventov a dlhodobo nezamestnaných, ale nepáči sa mu povinné voľno v nedeľu a počas sviatkov. V zdravotníctve im chýba riešenie základného problému.

Most-Híd

Verejné financie 3

Zamestnanosť 4

Zdravotníctvo 3

Iness oceňuje sprísnenie predčasných a výsluhových dôchodkov. V podpore podnikania však vyčíta zlepšenia iba pre konkrétne skupiny, ktoré neprinesú zlepšenie podnikateľského prostredia ako celku. Vrátenie možnosti tvorby zisku poisťovniam je podľa INESS neaktuálne.

Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti

Verejné financie 3

Zamestnanosť 4

Zdravotníctvo 4

Hnutie nekonkretizuje stratégiu prepustenia 20 % zamestnancov štátnej správy. Ako pozitívum Iness vníma nízky počet nových sľubov na strane výdavkov. Za významnejšie možno považovať zavedenie živnostenských licencií a podporu e-governmentu. Body týkajúce sa zdravotníctva sú vágne.

Smer

Verejné financie 4

Zamestnanosť 4

Zdravotníctvo 4

Opozičná strana chce zlepšiť stav verejných financií zvyšovaním daní a zavádzaním nových. Opäť majú v programe zdobrovoľnenie druhého piliera. Smer nepodporuje transformáciu nemocníc, o riešení problému financovania jeho program nehovorí. Plánuje však vybudovať siete urgentného príjmu a dostavanie nemocnice Rázsochy.

99 %

Verejné financie5

Zamestnanosť 5

Zdravotníctvo 5

Nováčik na politickej scéne dostal za všetky tri hodnotené oblasti nedostatočnú. Ohlasuje progresívnu daň, ale chýbajú konkrétne návrhy. Minimálnu mzdu chce strana zvýšiť na 600 €, čo by podľa Iness bola katastrofa. Čo sa týka zdravotníctva, strana žiada dostupnú starostlivosť, opatrenia však nešpecifikuje.

SNS

Verejné financie 5

Zamestnanosť 5

Zdravotníctvo 5

Národniari chcú znížiť rovnú daň na 16 % a daň na potraviny na 10 %. Volajú po sprísnení priznávania sociálnych dávok a prepustení tretiny úradníkov. V programe sa objavilo aj zvyšovanie dôchodkov. Odkiaľ na to zoberú, nevysvetlili. V zdravotníctve chcú len jednu zdravotnú poisťovňu.

Známkovanie:

1 - výborný

2 - chválitebný

3 - dobrý

4 - dostatočný

5 – nedostatočný

Nový Čas, 2.3. 2012

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards