Najhoršie programy majú SNS a 99%! Tvrdí INESS (Aktuality.sk)

Výsledky hodnotenia politických strán, ktoré vypracoval INESS, zverejnili Aktuality.sk dňa 1.3. 2012.

Najhoršie programy majú SNS a 99%! Tvrdí INESS (Aktuality.sk)

Najhoršie predvolebné programy v oblastiach verejných financií, zdravotníctva a podnikateľského prostredia a zamestnanosti majú Slovenská národná strana (SNS) a 99%-občiansky hlas. Inštitút ekonomických a spoločenských analýz, INESS, im dal v týchto troch kategóriách známku 5. Tú najhoršiu. Opatrenia, ktoré strana v programe navrhuje, majú zhoršovať súčasný stav.

INESS si poriadne posvietil na predvolebné programy politických strán. Oznámkoval ich ako v škole. Najlepšie dopadla strana Sloboda a solidarita  (SaS), ktorá dostala za verejné financie známku 2 a rovnako oznámkovali aj jej programové tézy v oblastiach zdravotníctvo a podnikateľské prostredie a zamestnanosť.  Známka 2 podľa INESS znamená, že strana identifikovala problém, riešenia sú však buď čiastočné, alebo ich uplatnenie znamená len krátkodobé zlepšenie situácie v danej oblasti.

Z deviatich známkovaných strán – 99%, KDH, Most-Híd, OĽaNO, SaS, SDKÚ-DS, Smer-SD, SMK a SNS nedostala ani jedna strana známku jeden. Okrem SaS dostala jednu dvojku SDKÚ-DS za verejné financie. Ostatné strany boli oznámkované trojkami a štvorkami.

„Pred budúcou vládou stojí niekoľko dôležitých úloh. Tou najpálčivejšou je skonsolidovať verejné financie a udržať renomé Slovenska na dlhopisovom trhu. Povinnou jazdou konsolidácie bude reforma dávkového systému, osobitne riešenie neudržateľnosti súčasného nastavenia priebežného dôchodkového systému,“ tvrdí INESS.


Strana


Verejné financie


Podnikateľské prostredie a zamestnanosť


Zdravotníctvo


99%


5


5


5


KDH


4


3


3


MOST-HÍD


3


4


3


OĽ-NO


3


4


4


SaS


2


2


2


SDKÚ-DS


2


3


3


SMER-SD


4


4


4


SMK


4


3


3


SNS


5


5


5

Stupnica známkovania

1-Strana identifikovala problém a navrhuje konkrétne opatrenia, ktoré vedú k podstatnému zlepšeniu situácie v danej oblasti

2-Strana identifikovala problém, riešenia sú však buď čiastočné, alebo ich uplatnenie znamená len krátkodobé zlepšenie situácie v danej oblasti

3-Strana navrhuje opatrenia, ktoré udržiavajú súčasný problematický stav

4-Strana nenavrhuje konkrétne opatrenia, ktoré by dokázali zastaviť zhoršujúci sa stav v danej oblasti

5-Strana navrhuje opatrenia, ktoré vedú k zhoršovaniu súčasného stavu

Aktuality.sk, 2.3. 2012

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards