Najhoršie programy majú SNS a 99%! Tvrdí INESS (Aktuality.sk)

Výsledky hodnotenia politických strán, ktoré vypracoval INESS, zverejnili Aktuality.sk dňa 1.3. 2012.

Najhoršie programy majú SNS a 99%! Tvrdí INESS (Aktuality.sk)

Najhoršie predvolebné programy v oblastiach verejných financií, zdravotníctva a podnikateľského prostredia a zamestnanosti majú Slovenská národná strana (SNS) a 99%-občiansky hlas. Inštitút ekonomických a spoločenských analýz, INESS, im dal v týchto troch kategóriách známku 5. Tú najhoršiu. Opatrenia, ktoré strana v programe navrhuje, majú zhoršovať súčasný stav.

INESS si poriadne posvietil na predvolebné programy politických strán. Oznámkoval ich ako v škole. Najlepšie dopadla strana Sloboda a solidarita  (SaS), ktorá dostala za verejné financie známku 2 a rovnako oznámkovali aj jej programové tézy v oblastiach zdravotníctvo a podnikateľské prostredie a zamestnanosť.  Známka 2 podľa INESS znamená, že strana identifikovala problém, riešenia sú však buď čiastočné, alebo ich uplatnenie znamená len krátkodobé zlepšenie situácie v danej oblasti.

Z deviatich známkovaných strán – 99%, KDH, Most-Híd, OĽaNO, SaS, SDKÚ-DS, Smer-SD, SMK a SNS nedostala ani jedna strana známku jeden. Okrem SaS dostala jednu dvojku SDKÚ-DS za verejné financie. Ostatné strany boli oznámkované trojkami a štvorkami.

„Pred budúcou vládou stojí niekoľko dôležitých úloh. Tou najpálčivejšou je skonsolidovať verejné financie a udržať renomé Slovenska na dlhopisovom trhu. Povinnou jazdou konsolidácie bude reforma dávkového systému, osobitne riešenie neudržateľnosti súčasného nastavenia priebežného dôchodkového systému,“ tvrdí INESS.


Strana


Verejné financie


Podnikateľské prostredie a zamestnanosť


Zdravotníctvo


99%


5


5


5


KDH


4


3


3


MOST-HÍD


3


4


3


OĽ-NO


3


4


4


SaS


2


2


2


SDKÚ-DS


2


3


3


SMER-SD


4


4


4


SMK


4


3


3


SNS


5


5


5

Stupnica známkovania

1-Strana identifikovala problém a navrhuje konkrétne opatrenia, ktoré vedú k podstatnému zlepšeniu situácie v danej oblasti

2-Strana identifikovala problém, riešenia sú však buď čiastočné, alebo ich uplatnenie znamená len krátkodobé zlepšenie situácie v danej oblasti

3-Strana navrhuje opatrenia, ktoré udržiavajú súčasný problematický stav

4-Strana nenavrhuje konkrétne opatrenia, ktoré by dokázali zastaviť zhoršujúci sa stav v danej oblasti

5-Strana navrhuje opatrenia, ktoré vedú k zhoršovaniu súčasného stavu

Aktuality.sk, 2.3. 2012

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards