Toto chcú politici po voľbách: Vyššie dane a zdražovanie! (Nový Čas)

Dňa 16.2. 2012 sa Radovan Ďurana pre Nový Čas vyjadril na tému zvyšovania daní a odvodov.

Toto chcú politici po voľbách: Vyššie dane a zdražovanie! (Nový Čas)

Po zvýšení daní ľudia prídu o desiatky eur a budú si musieť utiahnuť opasky!

V dôsledku výpadku, ktorý spôsobil nižší hospodársky rast, väčšina strán, ktoré majú šancu podľa posledných prieskumov dostať sa do parlamentu, plánuje siahnuť na dane. Kým niektorí uvažujú nad opätovným zvýšením DPH, iní hovoria o zvyšovaní daní pre majetných ľudí alebo spotrebných daní. Jediná strana, ktorá vidí priestor na zníženie dane z príjmu, je SNS.

Zvyšovanie vybraných daní po voľbách pripustil aj súčasný minister financií Ivan Mikloš. Slovensko totiž musí ušetriť miliardu eur, aby sme deficit verejných financií dostali pod tri percentá HDP. Keďže naša ekonomika bude tento rok rásť ešte pomalšie, ako sa predpokladalo, v rozpočte bude chýbať ďalších 100 miliónov eur. Viaceré politické strany chcú viac zdaňovať ľudí s vyššími príjmami. Smer navrhuje, aby zamestnanci s hrubým mesačným príjmom 2 750 € mali daň z príjmu 25 %. Hýbať sa však bude zrejme aj so spotrebnými daňami. Viac si priplatia fajčiari za cigarety, podľa vyjadrení politikov pôjde hore aj daň z alkoholu a pravdepodobne aj z pohonných hmôt. Na Slovensku pritom už dnes tankujeme rekordne najdrahšie v histórii.

Analytici však tvrdia, že zvyšovanie daní, ako aj odvodov by bolo kontraproduktívne. „Slovenská ekonomika je exportne orientovaná. Jej rast sa prejavuje tým, že vzniká viac pracovných miest, zvyšujú sa platy, ľudia viac míňajú, čím podporujú domácu spotrebu a veľké firmy viac vyvážajú,“ myslí si analytik INESS-u Radovan Ďurana. Vláda však odbyt exportérov nemôže a ani nevie ovplyvniť. Rast zamestnanosti a zvyšovanie miezd však môže urýchliť tým, že odstráni bariéry. „Ide v prvom rade o znižovanie odvodov a znižovanie deficitu. Zvyšovanie daní a odvodov by bolo v rozpore so snahou zvyšovať zamestnanosť a mzdy. Potrebujeme totiž znižovať výdavky štátu, napríklad zrušiť ne­efektívne príspevkové alebo rozpočtové organizácie. Zároveň štát musí upraviť svoju dotačnú politiku. Prispieva napríklad na dávky tým, ktorí to vôbec nepotrebujú. Ak má rodina príjem napr. 1 200 €, určite nie je odkázaná napríklad na 20-eurový prídavok na dieťa,“ dodal Ďurana.

DPH 21%? Ročne si rodina priplatí 44€!

Ak by DPH opäť išla o jedno percento hore, znamenalo by to automaticky vyššie ceny v obchodoch. Priemerná domácnosť by na tejto dani zaplatila o takmer 44 € ročne viac. Vyplýva to z prepočtov INESS. Naposledy sa DPH na Slovensku menila začiatkom roku 2011, keď sa zvýšila z 19 na 20 %. Toto zvýšenie malo spôsobiť vlani nárast daňových príjmov o 185,5 milióna €, v tomto roku o 196,3 milióna €. DPH sa podľa pôvodných plánov mala vrátiť na 19 % po tom, ako sa deficit verejných financií vráti pod 3 % DPH.

Nový Čas, 16.2. 2012

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards