Slovensko čaká ťažký rok: Hospodársky rast radšej nečakajme (Nový Čas)

Podľa Radovana Ďuranu z INESS by vláda rozhýbala trh práce, odstraňovaním prekážok podnikania a zamestnávania. Ako uviedol dňa 9.2. 2012 pre Nový Čas, ak sa viac ľudí zamestná, ak im rastú platy, dochádza k ekonomickému rastu. Ak mzdy stagnujú, zvyšovanie platov ledva pokryje rast cien, tak ekonomický rast obyčajne stagnuje.

Slovensko čaká ťažký rok: Hospodársky rast radšej nečakajme (Nový Čas)

Slovákov čaká ťažší rok, ako pôvodne predpokladali. Ministerstvo financií odhaduje, že náš hospodársky rast bude vyšší len o 1,1 % HDP.

V rozpočte to bude znamenať výpadok 100 miliónov €, mierne pribudnú nezamestnaní a ľudia budú menej nakupovať. Dôvodom je prehlbujúca sa dlhová a aj hospodárska kríza. Pred piatimi rokmi pritom Slovensko zažilo rekordný rast HDP 10,4 %, malo najmenej nezamestnaných v histórii a považovali nás za hospodárskeho tigra celej Európy. Čo všetko spôsobí menší rast ekonomiky?

Rezort financií vo svojej prognóze znížil odhad hospodárskeho rastu na 1,1 % HDP. Naopak, ceny by mali rásť o 2,8 %, platy budú v tomto roku stagnovať. „Očakávame o niečo pomalší rast ekonomiky. Čo sa týka ostatných ukazovateľov, ktoré sa dotýkajú priamo ľudí, tak sa dá povedať, že zamestnanosť by mala byť stabilizovaná, rast cien výrazne miernejší ako v minulom roku a rásť by mali aj reálne mzdy, teda kúpyschopnosť obyvateľstva. Čiže napriek pomalšiemu rastu by vývoj životnej úrovne mal byť tento rok pozitívnejší ako vlani,“ povedal Martin Jaroš z ministerstva financií.

Podľa analytika Radovana Ďuranu z Iness práve život bežných Slovákov určuje, že dochádza k rastu. „Ak sa viac ľudí zamestná, ak im rastú platy, dochádza k ekonomickému rastu. Ak mzdy stagnujú, zvyšovanie platov ledva pokryje rast cien, tak ekonomický rast obyčajne stagnuje. Zmena prognózy hovorí, že podstatné zvyšovanie miezd sa v tomto roku nedá veľmi očakávať,“ myslí si Ďurana. Nižší rast miezd bude znamenať výpadok v štátnom rozpočte 100 mil. €. Ako by mohla nová vláda rozhýbať trh práce? „Čo najmenej brániť ľuďom v aktivite. Odstraňovať prekážky podnikania a zamestnávania. Znižovať odvodové zaťaženie,“ vidí riešenia Ďurana.

Nový Čas, 9.2. 2012

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards