Najcitovanejší analytici 2011: Baránek a Dereník (mediálne.sk)

Podľa prieskumu spoločnosti Mediawatch zverejnenej dňa 27.1. 2012 sa v prvej 20 najcitovanejších analytikov v médiách umiestnili aj Radovan Ďurana a Juraj Karpiš z INESS.

Najcitovanejší analytici 2011: Baránek a Dereník (mediálne.sk)

Komentátorom politiky / spoločnosti s najviac citáciami v médiách bol vlani (rovnako ako v roku 2010)  Ján Baránek z agentúry Polis Slovakia. Medzi ekonomickými expertmi vystriedal na prvej pozícii po troch rokoch Vladimíra Vaňa Dávid Dereník z UniCredit Banky.

Vyplýva to z podkladov, ktoré pre Mediawatch spracovala spoločnosť NEWTON Media.

---
Ekonomika

Medzi ekonomickými expertmi vystriedal na prvej pozícii po troch rokoch Vladimíra Vaňa Dávid Dereník z UniCredit Banky. Zaujímavé je presadenie sa nových ľudí/spoločností medzi najcitovanejšie za relatívne krátky čas. Kým  v roku 2010 bol Kamil Boros z X-Trade Brokers na 22. mieste (ako jediný zástupca tejto firmy), za minulý rok už je na mieste štvrtom; firma Trim Broker nemala v roku 2010 medzi top 25 analytikmi ani jedného zástupcu, vlani sa do top 20 dostali dvaja.

Medziročne sa nezmenil charakter prvej desiatky (66 percent zo všetkých citácií) – sú v nej zastúpení traja bankoví analytici, dvakrát SAV, trikrát mimovládky (na 10. mieste po relatívne krátkom pôsobení sa objavilo IHP, resp. František Palko) a dvakrát iné spoločnosti (2010 to boli Agentúra Terno a Výskumný ústav dopravný, v 2011 XTB a Trim Broker; Terno ani VÚD neboli tentokrát sledované preto, že charakter ich vyjadrení nespadá všeobecne ani pod ekonomiku, ani politiku (ceny potravín/stratégie obchodných reťazcov, resp. ceny a kvalita diaľnic; chceli sme sa tým vyhnúť zahrnutiu príliš špecificky zameraných analytikov v súbore ekonomických expertov).

Ekonomika:

1      Dereník Dávid    369    UniCredit Bank
2      Vaňo Vladimír    324    Volksbank
3      Baláž Vladimír    297    SAV
4      Boros Kamil    269    XTB
5      Sadovská Eva    253    Poštová banka
6      Goliáš Peter    249    INEKO
7      Kárász Pavel    246    SAV
8      Ďurana Radovan    236    INESS
9      Ižip Ronald    233    Trim Broker
10    Palko František    212    IHP
11    Karpiš Juraj    184    INESS
12    Mušák Michal    141    SLSP
13    Valachy Juraj    107    Tatrabanka
14    Beňák Ján    103    Trim Broker
15    Valachyová Mária    95    SLSP
16    Koršňák Ľubomír    82    UniCredit Bank
17    Hagara Eduard    74    ING Bank
18    Zlacký Vladimír    70    Unicredit Bank
19    Fojtík Boris    68    Tatrabanka
20    Gábriš Marek    64    ČSOB

Zoznam preverovaných ekonomických analytikov, ktorí sa nedostali do TOP 2O, uvedení sú bez poradia: Ján Tóth, analytik, UniCredit Bank, Prega Róbert, analytik Tatrabanka, Juraj Barta, analytik SLSP, Marek Gábriš, analytik, ČSOB, Martin Lenko, analytik VÚB, Zdenko Štefanides, analytik VÚB, Andrej ARADY, analytik VÚB, Juraj PODRACKÝ, analytik J&T Banka, Šichtařová Markéta, Next finance, Marušinec Ján, ekonóm, M.E.S.A. 10, Radovan KAVICKÝ, analytik M.E.S.A. 10, Peter MARGETINY, analytik Trim Broker, Valér DEMJAN, analytik Trim Broker, Dohnal Vladimír, analytik Symsite Research, Jan Procházka, analytik Cyrrus, Dušan ZACHAR, analytik, INEKO, Ďurana Richard, INESS, Páleník Viliam, ekonóm SAV, Staněk Peter, ekonóm SAV, Peter Gonda, ekonóm KI.

Rozdiely existujú aj v tom, ktoré médiá oslovujú ktorých ľudí. Nižšie sú prehľady pre top 5 najcitovanejších expertov (z oboch kategórií spolu) pre denníky a televízie.

Pozrite si kompletný zoznam TOP 20 najcitovanejších analytikov podľa jednotlivých médií.

Minuloročné výsledky tiež ukázali niekoľko zaujímavých vecí:

- po tom, ako SME 19.9. v tlačenej verzii publikovalo text “Úrad vlády si najal Mesežnikova”, prezident IVO už ako expert do konca roka nevystupoval v žiadnom článku. Dovtedy to bolo 13 krát.

- SME neoslovuje dvoch politológov, ktorí sú preferovaní inými médiami – Rastislava Tótha a Michala Horského. Tótha najviac citujú Rádio Slovensko, STV v relácii Komentáre, Rádio Viva a TA3 v Téme dňa.

- pre Pravdu bol najcitovanejším politológom Michal Horský (105 citácií), takmer polovicu príspevkov, kde sa vyjadruje napísal Igor Stupňan.

- Eduard Chmelár zaznamenal 29 citácií, v tom ale nie sú zahrnuté vystúpenia v reláciách, ktoré sme nemonitorovali (Z prvej ruky, Na rovinu, Večer na tému, hosť v štúdiu TA3). Je tak možné, že by sa Chmelár po zahrnutí týchto relácií do prvej dvadsiatky politických komentátorov dostal.

Matej Hruška

Mediálne.sk, 27.1. 2012
 

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards