Astronomický účet: Každý Slovák zaplatí ročne za služby štátu 4 382 € (Nový Čas)

Každý rok sa valorizujú dôchodky a dávky, zvyšujú sa platy, napr. učiteľom, štátne úrady platia viac za energie, každý rok platíme viac za úroky za štátny dlh. Naše výdavky vysoko presahujú dane a odvody, ktoré platíme štátu, žijeme nad pomery a spotrebu financujeme úvermi, vysvetľuje  rast rozpočtovyných výdavkov pre Nový Čas dňa 25.1. 2012 Radovan Ďurana z INESS.

Astronomický účet: Každý Slovák zaplatí ročne za služby štátu 4 382 € (Nový Čas)

Účet, z ktorého sa nám všetkým poriadne zatočila hlava! Ekonomický inštitút Iness prepočítal výdavky štátu na jedného obyvateľa našej krajiny.

Každého Slováka stojí štát ročne ne­uveriteľných 4 382 €, čo je takmer o stovku viac ako vlani. Čím viac míňa štát, tým viac sa aj zadlžuje. Tento rok by mal dlh štátu na obyvateľa stúpnuť až na 6 252 €. A to aj napriek tomu, že nás podľa politikov čaká ďalší krízový rok.

Vlani stál štát každého z nás 4 290 € a dlh na občana sa zvýšil o 609 €. Tento rok to podľa schváleného rozpočtu vyzerá horšie. Slovák zaplatí za fungovanie štátu 4 382 €. „Cena na občana vzrástla oproti minulému roku o 92 €, pretože občania v tomto roku zaplatia viac daní aj odvodov,“ vysvetľuje Radovan Ďurana z inštitútu Iness s tým, že zároveň však dochádza k rastu rozpočtovaných výdavkov štátu o 400 mil. eur. „Každý rok sa valorizujú dôchodky a dávky, zvyšujú sa platy, napr. učiteľom, štátne úrady platia viac za energie, každý rok platíme viac za úroky za štátny dlh. Naše výdavky vysoko presahujú dane a odvody, ktoré platíme štátu, žijeme nad pomery a spotrebu financujeme úvermi,“ analyzuje Ďurana.

Najviac peňazí zo štátnej kasy ide na starobné dôchodky. „V tomto roku 4,8 mld. eur, pričom samotné dôchodky predstavujú 18 % celkových výdavkov štátu,“ dodáva Ďurana. Každý Slovák prispeje na penzie ročne sumou 779 €. Druhou najvyššou položkou je zdravotníctvo - 573 €.

Najdôležitejším faktom však je, že napriek kríze a hrozbe krachu krajín eurozóny ako Grécko a Taliansko sa naša krajina stále viac a viac zadlžuje. Prepočítaný dlh na každého občana stúpne o 584 €, čiže o 14 %, na 6 252 €. „Príčinou tohto rastu je najmä neochota súčasných poslancov parlamentu zastaviť rast výdavkov po ohlásení spomalenia očakávaného rastu daňových príjmov v tomto roku. Vo všeobecnosti politici i napriek obrovskému rastu dlhu odmietajú pripustiť, aby šetrenie, ktoré by malo viesť k vyrovnaniu rozpočtu, pocítil občan,“ hovorí Ďurana. Politici podľa neho dúfajú, že ekonomický rast vyrovná deficit za nich. Slovenskej ekonomike situáciu sťažuje najmä spomalenie ekonomického rastu v únii, kam naši výrobcovia vyvážajú väčšinu produkcie.

Nový Čas, 25.1. 2012

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards