Slovákov vychádza záchrana eura draho (Hospodárske noviny)

Doterajšie politické riešenia neboli zvolené šťastne a rizikovým krajinám umožňujú aj naďalej sa nekontrolovateľne  zadlžovať, povedal Juraj Karpiš z INESS na margo riešenia dlhových problémov v Európe pre Hospodárske noviny dňa 26.1. 2012.

Slovákov vychádza záchrana eura draho (Hospodárske noviny)

Za záchranu hriešnikov eurozóny Slováci môžu dostať vysoký účet. Podľa analýzy spoločnosti INESS totiž každý Slovák zaplatí zadlženým krajinám vo forme prisľúbených úverov, garancií a nakúpených dlhopisov v prípade stroskotania tohto záchranného plánu 1 851 eur. Aktuálna suma, ktorú by sme teraz zaplatili v rámci poskytnutých úverov a nakúpených dlhopisov, je však nižšia. Za čerpanú pomoc podľa INESS platí každý Slovák nateraz 350 eur. „Doterajšie politické riešenia neboli zvolené šťastne,“ tvrdí Juraj Karpiš zo spoločnosti INESS s tým, že doterajšie riešenia rizikovým krajinám umožňujú aj naďalej nekontrolovateľne sa zadlžovať.

Náplasť na krízové rany

Európski politici už takmer dva roky hľadajú riešenie na uhasenie dlhov krajín eurozóny. Doteraz zadlženým štátom pomáhala splácať záväzky Európska centrálna banka, Medzinárodný menový fond a obranným múrom bol euroval. Novou náplasťou na rany má byť však už aj druhý euroval, ktorý vstúpi do platnosti v júli tohto roku. Priviesť štáty k väčšej disciplíne majú aj prísnejšie rozpočtové pravidlá.

INESS tvrdí, že niektoré riešenia môžu mať negatívne následky pre obyčajných ľudí vo forme vysokého účtu. Ministerstvo financií však s výpočtami INESS nesúhlasí.

„Takouto logikou by sme mohli povedať, že vzhľadom na celkový globálny objem finančných derivátov by už mal celý svet desaťkrát skrachovať, a nestalo sa. V tomto prepočte sa účelovo zmiešavajú teoretické garancie s menovými operáciami centrálnej banky, ktoré pritom nie sú financované daňovníkmi ani finančnými nástrojmi Medzinárodného menového fondu. Tam sa ešte nestalo, že by sme peniaze nedostali späť,“ vyjadril sa za náš rezort financií hovorca Martin Jaroš.

Bianko šek nikomu nedáme

Minister financií Ivan Mikloš sa pritom už viackrát vyjadril, že pre záchranu eura bude Slovensko vyvíjať maximálne úsilie, avšak žiadnej krajine nevystavíme bianko šek. Mikloš sa tak vyhol odpovedi na otázku, či je naša krajina za zvýšenie prostriedkov do trvalého eurovalu, a to aj prostredníctvom zvyšných prostriedkov z prvého eurovalu. Z prieskumu HN medzi politickými lídrami našich strán však vyplynulo, že záujem nalievať ďalšie peniaze na pomoc nie je.

O zvýšení trvalého eurovalu sa zrejme už budúci týždeň bude diskutovať aj na summite Európskej únie v Bruseli. Ako pre HN potvrdil Jaroš, Slovensko zatiaľ súhlasí hlavne s prísnejším dozorom nad štátnymi rozpočtami, posudzovaním nadmerného deficitu aj cez zohľadnenie dlhu. „Patríme medzi krajiny, ktoré jednoznačne presadzujú takéto sprísnenie. Väčšina krajín s tým súhlasila, ale nie všetky, preto sa to posúva na budúci týždeň na rozhodnutie predsedov vlád a prezidentov,“ priblížil minister financií.

Martina Štefanková

Hospodárske noviny, 26.1. 2012
 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards