Pamätáte si šrotovné? Toto po ňom ostalo (TVNoviny.sk)

Šrotovné nezvyšuje bohatstvo spoločnosti, naopak, umelým zásahom vlády deformuje jeho využitie. Z pohľadu daňového poplatníka, ktorý na šrotovnom neprofitoval osobne, nemal program žiadne pozitíva, povedal pre TVNoviny.sk dňa 19.1. 2012 Radovan Ďurana z INESS.

Pamätáte si šrotovné? Toto po ňom ostalo (TVNoviny.sk)

Predaj áut sa na Slovensku v predošlých rokoch výrazne prepadol, ale obchodníci nenadávajú.

V roku 2009 naplno prepukla hospodárska kríza a nešetrila ani automobilový priemysel. Výrobcovia a politici preto spustili operáciu šrotovné - štáty dotovali kúpu nových automobilov.

Opatrenie malo svojich zástancov aj odporcov a ani s odstupom času nepanuje zhoda na tom, či šrotovné prinieslo viac pozitív, alebo negatív. Oslovení predajcovia napriek výrazne horším výsledkom v roku 2010 a 2011 na šrotovné nenadávajú.

Prepad predaja

Jedným z argumentov kritikov bolo, že to, čo zákazníci podporení štátom minú na kúpu auta v roku 2009, bude automaticky chýbať v nasledujúcich rokoch. Prepadu predaja sa tak nemožno vyhnúť.

Slovenské štatistiky z rokov 2010 a 2011 naozaj zaznamenali výrazne menej predných áut. V roku 2009 ľudia kúpili vyše 90-tisíc vozidiel, vlani len necelých 74-tisíc.

Na strane druhej, v celoeurópskom meradle automobilkám šrotovné pomáhalo a vďaka zvýšenému záujmu z rýchlo rastúcich ekonomík sa im v predošlých dvoch rokoch darilo.

Spoločná akcia

Práve široká spolupráca "šrotujúcich" štátov podľa jeho zástancov priniesla pozitívne výsledky aj na Slovensku.

"Šrotovné vnímam ako jedno z vtedajších opatrení, ktoré pomohlo zmierniť prepad priemyselnej produkcie v danom segmente," zhrnul vtedajší štátny tajomník ministerstva financií František Palko.

"Prinieslo pre Slovensko viac pozitív a synergických efektov nakoľko slovenský automobilový priemysel je integrovanou súčasťou európskeho automobilového priemyslu," pridal sa Pavol Prepiak zo Združenia automobilového priemyslu.

Aj oslovení predajcovia hodnotia šrotovné skôr pozitívne.

"Poskytlo nám čas, aby sme sa pripravili na horšie časy," poznamenal konateľ popradkého predajcu Autonova Miroslav Jevický.

Podobne sa vyjadril aj Stanislav Šuťák z Š-Autoservisu Bardejov. Poukázal však aj na to, že niekedy si auto pod tlakom "akcie" kúpili ľudia, ktorí ho reálne nepotrebovali.

V Česku dopadli lepšie

Prepad predaja, ktorý nasledoval po šrotovnom, "nepripísal" výlučne na vrub štátnej podpory ani jeho dlhodobý kritik Radovaň Ďurana z mimovládneho inštitútu INESS. Veľa však podľa neho naznačuje diane v Česku, kde šrotovné spustené nebolo.

Kým u nás sa predalo až o 30 percent menej áut, v Česku to bolo oproti rekordu z roku 2008 len o 11 percent menej.

"Šrotovné nezvyšuje bohatstvo spoločnosti, naopak, umelým zásahom vlády deformuje jeho využitie. Z pohľadu daňového poplatníka, ktorý na šrotovnom neprofitoval osobne, nemal program žiadne pozitíva," tvrdí.

Miro Grman

TVNoviny.sk, 19.1. 2012
 

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards