KDH a Smer sa zbližujú. Chcú viac peňazí od bohatých (Aktuálne.sk)

Podľa Radovana Ďuranu z INESS je na Slovensku priestor na odzravenie verejných financií aj bez zvyšovania daní. Ako uviedol pre Aktuálne.sk dňa 20.1. 2012, ak by existovala politická vôľa, na konsolidáciu by stačili škrty len na výdavkovej strane.

KDH a Smer sa zbližujú. Chcú viac peňazí od bohatých (Aktuálne.sk)

Slovensko hospodárilo viac rokov po sebe s vysokými deficitmi. Budúca vláda tak bude mať čo robiť, aby znížila schodok podľa plánu.

Všetky parlamentné strany na Slovensku považujú podlezenie deficitu pod tri percentá v budúcom roku za nevyhnutné. S receptami, ako to dosiahnuť, prichádzajú politické strany vo svojich volebných programoch. Názory, ako ozdraviť verejné financie, sa však líšia.

Jedni pripúšťajú, že by chceli verejné financie dostať do dobrej kondície aj vyššími daňami. Tí druhí zas rast daní odmietajú.

Viac zdaniť bohatých

O vyšších daniach hovorí už nejaký čas otvorene najsilnejšia politická strana Smer-SD. Tá do predčasných volieb ide s tým, že chce zdaniť vyššou sadzbou bohatých. Zamestnanci, ktorí zarábajú v hrubom viac než 33-tisíc eur ročne by mali platiť daň z príjmov vo výške 25 percent. Firmy zas chcú Smeráci zdaniť 22 percentami, ak majú daňový základ nad 30 miliónov eur.

Viac peňazí do rozpočtu od bohatých chcú pritiahnuť aj kresťanskí demokrati. Podľa predsedu KDH Jána Figeľa chce hnutie zaviesť daň z luxusu, ktorý nakupujú ľudia s vyššími príjmami. "Táto daň by sa tak týkala nadštandardných tovarov a služieb," povedal Figeľ.

Práve o strane KDH a Smer-SD sa už nejaký čas špekuluje, že spolu po predčasných voľbách zostavia vládu.
Vyššie dane pripúšťa aj strana SDKÚ-DS. Tí však na rozdiel od KDH a Smer-SD neplánujú naštrbiť rovnú daň. Nahor by chceli posúvať spotrebné dane.

Vyššie dane nechcú

Zvyšné politické stany, ktoré sú momentálne v parlamente, o vyšších daniach nehovoria. Strana Sloboda a Solidarita podľa predsedu Richarda Sulíka ide do volieb s tým, že nebude súhlasiť so zvyšovaním daní a DPH.

Podobne je na tom aj Most-Híd. "Sme za zachovanie rovnej dane a sme proti zvyšovaniu priamych a nepriamych daní," vyhlásil podpredseda strany Ivan Švejna.

Zo súčasných parlamentných strán vybočujú národniari. Strana SNS so šéfom Jánom Slotom dokonca sľubuje, že ak sa dostane k moci, posunie dane nadol, Slota tvrdí, že je možné, aby Slovensko malo len šestnásťpercentnú rovnú daň.

Aké dane zvyšovať

Podľa niektorých analytikov by sa mali konsolidovať verejné financie aj vyššími daňami aj šetrením.

"Bez zapojenia príjmovej stránky nebude možné fiškálne konsolidovať udržateľným spôsobom, nevyhneme sa aj zvyšovaniu daní, skôr tam bude otázka, či to budú priame alebo nepriame dane. Môj názor je taký, že či príde vláda z takého alebo onakého politického spektra, dotkne sa aj priamych aj nepriamych daní," myslí si riaditeľ Inštitútu hospodárskej politiky František Palko.

Radovan Ďurana z Inštitútu INESS je však presvedčený, že na Slovensku je priestor na odzravenie verejných financií aj bez zvyšovania daní. Ak by existovala politická vôľa, podľa Ďuranu by na konsolidáciu stačili škrty len na výdavkovej strane.

Ak sa nová vláda vydá cestou vyšších daní, mala by uprednostniť také, ktoré ešte viac nezabrzdia ekonomiku. Podľa analytika MESA 10 Radovana Kavického by to mali byť spotrebné a majetkové dane, prípadne ekologické dane. "Bol by tu priestor na zvyšovanie nepriamych daní, ktoré by až v takej miere netlmili hospodársky rast," hovorí Kavický.

Aktuálne.sk, 20.1. 2012
 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards