Slovensko patrí v deficite k najhorším (Hospodárske noviny)

V najbližšej dobe bude rozhodujúca kvalita programového vyhlásenia vlády a neskôr prvé kroky, ktoré zásadne môžu ovplyvniť budúce sadzby, za ktoré si Slovensko bude požičiavať, komentoval pohľady investorov na Slovensko pre Hospodárske noviny dňa 18.1. 2012 Radovan Ďurana z INESS.

Slovensko patrí v deficite k najhorším (Hospodárske noviny)

Horšie hospodárenie štátu majú v eurozóne na tento rok naplánované len Španieli a Íri.

Slovensko sa v tomto roku prepadlo do trojky najslabšie šetriacich krajín eurozóny. Podľa výhľadu Európskej komisie za nami nasleduje len Španielsko a Írsko. Ešte vlani pritom bolo podľa primárneho deficitu, teda sekery verejných financií bez nákladov na obsluhu dlhu, na štvrtom mieste s takmer najrýchlejším tempom konsolidácie v Európe. „Ministerstvo financií prišlo v závere minulého roka s desiatkami opatrení, ktoré by stlačili celkový deficit na pôvodne plánovanú úroveň. Medzi koaličnými stranami sa však na nich nenašla zhoda,“ reagoval hovorca rezortu Martin Jaroš.

Strany to odôvodňovali blížiacimi sa voľbami a výraznou konsolidáciou v roku 2011. Podľa odborníkov však zabrzdenie konsolidácie zaraďuje Slovensko medzi problematické krajiny. „Je to príklad toho, že nepatríme práve do tej najlepšej skupiny a situácia na Slovensku je dosť zlá,“ konštatoval riaditeľ Inštitútu hospodárskej politiky František Palko.

Prvou daňou bol rating

Spomalenie šetrenia na Slovensku si podľa analytikov vybralo v podobe nižšieho ratingu svoju prvú daň. „Dá sa očakávať, že nedôvera investorov by mohla ešte vzrásť. Nemá však zmysel pripisovať to len stavu slovenských verejných financií, lebo ide o celkový trend v eurozóne,“ konštatovala riaditeľka Next Finance Markéta Šichtařová.

Podľa analytika Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz INESS Radovana Ďuranu však pohľad investorov na Slovensko ovplyvnia aj plány novej vlády. „V najbližšej dobe bude rozhodujúca kvalita programového vyhlásenia vlády a neskôr prvé kroky, ktoré zásadne môžu ovplyvniť budúce sadzby, za ktoré si Slovensko bude požičiavať,“ spresnil Ďurana.

Ešte v tomto roku môže podľa neho nová vláda urobiť škrty za približne 200 až 300 miliónov eur. Politici však podľa riaditeľa Nadácie F. A. Hayeka Matúša Pošvanca budú namiesto znižovania výdavkov skôr dvíhať dane. „To nie je, samozrejme, z môjho pohľadu pre ekonomiku pozitívne. Znižovanie verejných výdavkov odhadujem ako menej pravdepodobné, aj keď si myslím, že nová vláda to určite sľúbi.“

Vyššie dane môžu prísť ešte v roku 2012

Škrtanie výdavkov už v súčasnosti sľubujú všetky strany, nevyhýbajú sa však ani otázke zvyšovania daní ešte v tomto roku. „Vyššie dane už nie sú tabu pre žiadnu stranu ani napravo, ani naľavo,“ potvrdil podpredseda kresťanských demokratov Július Brocka. KDH napríklad pred pár dňami predstavilo zámer zaviesť novú daň z luxusu. „Na príjmovej strane vidíme priestor najmä pri spotrebných daniach na alkohol,“ spresnil poslanec SDKÚ Ivan Štefanec s tým, že hýbať by sa dalo aj s daňami z nehnuteľností.

Pri nepriamych daniach však podľa poslanca Smeru Jozefa Buriana treba nájsť správnu hranicu, od ktorej je ich dvíhanie kontraproduktívne. „Netreba celú váhu ozdravovania prenášať len na nepriame dane, cez ne tlmíme spotrebu.“ Práve Smer chce zvyšovať dane z príjmu fyzických aj právnických osôb.

Marcela Šimková

Hospodárske noviny, 18.1. 2012
 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards