Grécko asi padne v marci, podobný osud čaká zrejme Taliansko a Portugalsko! (Aktuality.sk)

Podľa Juraja Karpiša z INESS sa vzhľadom na problémy dohodnúť na dobrovoľnom odpustení časti pohľadávok súkromných veriteľov Grécku sa pravdepodobnosť tvrdého bankrotu zvyšuje. Ako povedal pre Aktuality.sk dňa 18.1. 2012 bankrot môže vyvolať cestou odpísania strát z pohľadávok alebo cez na grécky dlh naviazané deriváty nesolventnosť niektorých finančných inštitúcii a následnú ešte väčšiu destabilizáciu európskeho bankového systému. Problém nastane  v prípade, ak súkromní investori z gréckeho tvrdého bankrotu a príslušných strát na jeho dlhopisoch vydedukujú, že podobný osud čaká aj Portugalsko alebo nebodaj Taliansko.

Grécko asi padne v marci, podobný osud čaká zrejme Taliansko a Portugalsko! (Aktuality.sk)

Pripravte sa na bankrot prvej európskej krajiny.  Podľa ratingovej agentúry Fitch najneskôr v marci tohto roku zbankrotuje Grécko. Dá sa čakať domino efekt.

Ratingové agentúry predpokladajú, že Grécko zbankrotuje. Už to nie je len téma euroskeptikov, ale čoraz viac zainteresovaných začína chápať, že záchrana tejto krajiny cez euroval a podobné systémy je nefunkčná. Grécko krachuje. Grécko sa zrejme už čoskoro ocitne v situácii, keď jednoducho nebude mať na to, aby splácalo záväzky z eurovalu. „Grécko bude v platobnej neschopnosti veľmi skoro,“ povedal pre agentúru Bloomberg šéf oddelenia štátnych ratingov agentúry Standard & Poor’s Moritz Kraemer: „Veľmi sa tu balancuje na hrane, neriadený bankrot by mal vážne dopady aj na ostatné krajiny. Verím, že tomuto budú chcieť politici zabrániť. Táto hra ešte neskončila.“ Rovnaký názor má aj agentúra Fitch. "Stane sa to. Grécko je nesolventné, takže sa dostane do platobnej neschopnosti,“ uviedol Edward Parker z agentúry Fitch.

Podobne sa vyjadril pre spravodajský portál Aktuality.sk aj ekonomický analytika  kritik eurovalu Juraj Karpiš: „Vzhľadom na problémy dohodnúť sa na dobrovoľnom odpustení časti pohľadávok súkromných veriteľov Grécku sa pravdepodobnosť tvrdého bankrotu zvyšuje.“ Vidina blížiace bankrotu pre neho nie je žiadna fatamorgána. Obáva sa pritom domino efektu: „Bankrot môže vyvolať cestou odpísania strát z pohľadávok alebo cez na grécky dlh naviazané deriváty nesolventnosť niektorých finančných inštitúcii a následnú ešte väčšiu destabilizáciu európskeho bankového systému.  Problém nastane  v prípade, ak súkromní investori z gréckeho tvrdého bankrotu a príslušných strát na jeho dlhopisoch vydedukujú, že podobný osud čaká aj Portugalsko alebo nebodaj Taliansko.“ Čo sa týka budúcnosti eurozóny, ktorú držia pokope najsilnejšie štáty, Karpiš je presvedčený, že jej osud je do značnej miery v rukách obyvateľov týchto krajín: „ Závisí to od názoru tamojšieho obyvateľstva a od toho, ako dlho si môžu tamojší politici dovoliť, tento názor ignorovať. Najskeptickejšie hlasy sa dnes ozývajú z Fínska, ktorého minister zahraničných vecí oznámil, že nedávno dohodnutú fiškálnu centralizáciu v EÚ nepodporia, keďže ju považujú za nepotrebnú a kontraproduktívnu. Proti rozširovaniu eurovalu však bola aj väčšina populácie Nemecka.“

Súkromnými veriteľmi Grécka sú predovšetkým banky, ktoré pri rokovaniach s gréckou vládou zastupuje Ústav pre medzinárodné financie (IIF). Bez dohody s veriteľmi je krajina v situácii, ktorá nemôže skončiť inak ako bankrotom. Všetci zainteresovaní veria, že aj keby k bankrotu došlo, bude riadený.
Za pravdu tým, ktorí hovoria o bankrote Grécka, dáva aj rebríček spoločnosti CMA DataVision,, ktorý je zostavený podľa percentuálnej pravdepodobnosti banktoru krajín. V prípade Grécka je podľa agentúry až 93,8-peercentná pravdepodobnosť bankrotu. Z európskych krajín ho nasledujú Portugalsko, Írsko a Maďarsko.

Aktuality.sk, 18.1. 2012
 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards