Apokalypsa vypukne asi až po zničení peňazí (TVNoviny.sk)

Podľa Juraja Karpiša z INESS, inflačný scenár už v eurozóne prebieha. Ako uviedol pre TVNoviny.sk dňa 11.1. 2012, centrálna banka už nakupuje štátne dlhopisy ale hlavne poskytuje neobmedzené trojročné úvery komerčným bankám vďaka čomu pravdepodobne vzrastie peňažná zásoba čo bude tlačiť ceny smerom nahor.

Bankári a politici vraj nepripustia, aby sa hodnota eur či dolárov zvýšila.

Mimoriadne ťažka hospodárska kríza s najväčšou pravdepodobnosťou vypukne, ale nikto presne nevie kedy. Asi tak možno zhrnúť posolstvo, ktoré prevažovalo v posledných mesiacoch v množstve predpovedí a komentárov k tejto téme.

Napriek tomu, že začiatok krízy experti určiť nedokážu, oslovení analytici sa zhodli v tom, že pred konečným pádom na dno sa takmer s určitosťou spustí proces znehodnocovania peňazí.

Dve cesty na dno

Do krízy by sa svet mohol prepadnúť dvoma základnými spôsobmi. Výrazne spomaľujúca ekonomika do neúnosnej miery prehĺbi napríklad finančné ťažkosti Talianska.

To následne skrachuje a keďže patrí medzi najsilnejšie ekonomiky na Zemi, spôsobí to pohromu v celom svete.

Výsledkom by malo byť more nezamestnaných a dramatický pokles kúpyschopnosti ľudstva, čo by teoreticky mohlo viesť k poklesu cien, čiže zhodnocovaniu peňazí – deflácii.

Analytici však očakávajú, že tento scenár politici a centrálni bankári nepripustia. Skôr predpokladajú, že ak by Rím nedokázal získať nové pôžičky bežným spôsobom, pomôže Európska centrálna banka (ECB) či Medzinárodný menový fond (MMF).

Taliansko zbankrotovať nenechajú

„Nečakám že ECB nechá zbankrotovať Taliansko, to znamená, že pokiaľ by malo Taliansko problémy požičať si z finančných trhov na refinancovanie splatného dlhu, tak by mu ECB požičala, či už priamo, alebo nepriamo cez euroval alebo MMF,“ zhrnul analytik X-Trade Brokers Kamil Boros.

„Ak by došlo k deflačným tlakom, príde masívna reakcia centrálnych bánk, ktoré pustia do obehu množstvo nových peňazí, aj keby mali obísť banky a priamo ich poskytnúť štátu, domácnostiam a súkromnému sektoru,“ pridal sa Juraj Karpiš z bratislavského mimovládneho inštitútu INESS.

Výsledkom bude inflácia (rast cien) a ak sa situácia vymkne spod kontroly, budú ľudia čeliť takzvanej hyperinflácii – totálnemu znehodnoteniu peňazí.

Konečné následky budú rovnaké, ako keby sa naplnil prvý scenár – inflácia zničí aj posledné zvyšky úspor aj výplaty, následne nebude za čo nakupovať a zástupy obyvateľov ostanú bez práce.

Odsun do budúcnosti

Druhý scenár však odsúva prepuknutie problémov v plnej miere na neskoršie.
Aj Boros predpokladá, že hyperinflácia v najbližšom období neprepukne. „Hoci čakám nárast inflácie, nemyslím si že hyperinflácia v eurozóne je nejaká aktuálna hrozba,“ poznamenal.

Za všetkým je dlh

Ľudstvo sa ocitlo pred mimoriadnou hrozbou po dlhých rokoch kopenia dlhov.
Väčšina vyspelých štátov nedokáže budovať cesty, platiť políciu, súdy alebo armádu, prevádzkovať školy, vyplácať dôchodky či sociálne dávky a poskytovať ďalšie z množstva služieb pre občanov bez nových pôžičiek.

Zrejme sa však približuje moment, keď vyrovnanie dlžôb už nebude možné odkladať.

Miro Grman

TVNoviny.sk, 11.1. 2012

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards