Politici chcú ľuďom pomôcť cez firmy (Hospodárske noviny)

Podľa  Juraja Karpiša z INESS je nutné podnikať kroky, ktoré zjednodušia podnikanie na Slovensku.  Ako uviedol pre Hospodárske noviny dňa 2.1. 2012, a to odstraňovaním administratívnych bariér a zbytočných regulácii. Udržanie starých a tvorba nových pracovných miest domácimi a zahraničnými podnikateľmi je jedinou cestou k rastu životnej úrovne.

Vláda pomôže firmám, a tie zase dajú prácu ľuďom. Takto si predstavujú boj s vysokou nezamestnanosťou najväčšie politické strany – Smer-SD a SDKÚ-DS. Budúci rok totiž firmám hrozí nedostatok zákaziek, čo zvýši nezamestnanosť až k 14 percentám. Smer chce svoju hospodársku politiku stavať na veľkých investíciách, ako sú napríklad diaľnice. „V každom prípade je potrebné naštartovať hospodársky rast, naštartovať investície, ktoré skutočne vytvoria pracovné príležitosti. To je jediná cesta, ktorou sa dá ísť, oživiť domácu spotrebu, lebo inak sa nepohneme z miesta,“ hovorí exministerka práce Viera Tomanová (Smer-SD). Smer chce okrem toho spolu s ďalšími politickými stranami zlepšovať podnikateľské prostredie. Súčasný minister hospodárstva Juraj Miškov (SaS) pripravoval a postupne presadzoval viaceré kroky na odstraňovanie byrokracie. V tomto roku by chcel ešte presadiť možnosť zakladať eseročky so základným imaním vo výške jedného eura, či skrátenie lehoty na vybavenie živností. Politici sľubujú tiež zlepšiť prácu súdov, znížiť byrokraciu či zjednodušiť daňovo-odvodový systém. „Daňovo-odvodové znižovanie práce by sa malo znižovať. Znižovať by sa malo aj byrokratické, administratívne zaťaženie pre podnikateľov a vymáhateľnosť práva či zlepšenie práce súdov,“ hovorí štátny tajomník ministerstva financií Vladimír Tvarožka. Aj podľa analytika inštitútu INESS Juraja Karpiša je nutné podnikať kroky, ktoré zjednodušia podnikanie na Slovensku. „A to odstraňovaním administratívnych bariér a zbytočných regulácii. Udržanie starých a tvorba nových pracovných miest domácimi a zahraničnými podnikateľmi je jedinou cestou k rastu životnej úrovne,“ povedal Karpiš.

Hospodárske noviny, 2.1. 2012

 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards