Anketa: Je podľa vás euro úspešný projekt? (Hospodárske noviny)

Podľa Juraja Karpiša z INESS euro nie je úspešný projekt predovšetkým pre zlé inštitucionálne nastavenie eurozóny a skutočnosť, že sa nepodarilo ochrániť Európsku centrálnu banku pred zneužívaním zo strany politikov na financovanie deficitov. A zároveň na úverovú expanziu, ktorá viedla k bubline na trhu nehnuteľností, povedal pre Hospodárske noviny dňa 28.12. 2011.

Juraj Karpiš, analytik INESS

Nie, a to hlavne preto, čo sa deje v posledných mesiacoch. Podľa mňa za to môže predovšetkým zlé inštitucionálne nastavenie eurozóny a skutočnosť, že sa nepodarilo ochrániť Európsku centrálnu banku pred zneužívaním zo strany politikov na financovanie deficitov a zároveň na úverovú expanziu, ktorá viedla k bubline na trhu nehnuteľností.

Mária Valachyová, analytička Slovenskej sporiteľne

Euro je zmysluplným projektom. Je však škoda, že počas fungovania menovej únie neboli dodržiavané fiškálne pravidlá, na ktorých sa štáty pri zavedení eura dohodli. Ak sa sprísnia fiškálne pravidlá a prijmú sa ďalšie štrukturálne reformy v krajinách eurozóny, euro má šancu byť opäť úspešným projektom.

František Palko, riaditeľ Inštitútu pre hospodársku politiku

Podľa mňa je to úspešný projekt, ktorý je výhodný predovšetkým pre malé a otvorené ekonomiky, ako je Slovensko.

Peter Podstupka

Hospodárske noviny, 28.12.2011

 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards