Kupovanie času eurozóne nepomôže (Finweb)

Riešením krízy v eurozóne je likvidácia časti finančného sektora. Aj to tvrdí v minirozhovore pre Finweb dňa 22.12. 2011 Juraj Karpiš z INESS.

Kupovanie času eurozóne nepomôže (Finweb)

Je ďalších 150 miliárd na záchranu zadlžených krajín eurozóny rozumným krokom zo strany politikov?

Úver 150 miliárd je len jedným z plejády nástrojov, ktorými sa únia snaží krízu riešiť. Ani tento nástroj však nie je nasmerovaný na riešenie príčin krízy.

Sú ďalšie peniaze určené na záchranu krajín len kupovaním ďalšieho času? Komu to vyhovuje?

Krajiny majú problém s neudržateľne vysokým dlhom a nesolventným finančným systémom. Kupovanie času nepomôže a existujúci dlh ešte viac nafúkne. Kam vedie kupovanie času pekne ilustruje prípad Grécka.

Prečo nechce Británia nalievať ďalšie peniaze do záchrany eurozóny?

Británia nepristúpila k dohode z posledného summitu preto, lebo nechce stratiť suverenitu v kontrolovaní svojho finančného sektora, ktorý je dôležitou časťou britskej ekonomiky. Následné zvýšenie napätia medzi Britániou a EÚ a najmä nešťastné výroky francúzskych predstaviteľov pravdepodobne znížili ochotu tamojšej politickej triedy spolufinancovať odkladanie nepríjemnej reštrukturalizácie v EÚ.

Čo by eurozóne pomohlo v tejto situácii?

Riešením sú riadené bankroty a likvidácia časti finančného sektora. Tomu sa však politici aj bankári chcú čo najdlhšie vyhýbať aj za cenu vyšších nákladov pre daňových poplatníkov.

Prečo krajiny, ako Švédsko sú ochotné prispievať na záchranu eurozóny ďalšie peniaze?

Neviem. To je skôr otázka na Švédsko.

Finweb, 22.12. 2011

 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards