Analytik: Opasky by sa mali utiahnuť majetnejším (Aktuality.sk)

Rozpočet nie je podľa môjho názoru dostatočne ambiciózny. Aj napriek tomu, že už transparentne zahŕňa aj vyššie dotácie do železníc alebo riešenie problémov v nemocniciach, balíček úsporných opatrení je slabý, kritizoval rozpočet na rok 2012 v rozhovore pre Aktuality.sk dňa 16.12. 2011 Radovan Ďurana z INESS.

Analytik: Opasky by sa mali utiahnuť majetnejším (Aktuality.sk)

Štátny rozpočet na rok 2012 nereaguje dostatočne na krízu, vláda bude musieť šetriť, niektoré opatrenia na zaplátanie dier v rozpočte sa môžu dotknúť aj ľudí. Hovorí analytik Iness Radovan Ďurana.

Zohľadňuje štátny rozpočet na rok 2012 situáciu, v ktorej sa nachádzame, znížený hospodársky rast, výpadok príjmov, potreba úspor. Je dostatočne ambiciózny?

Nie je podľa môjho názoru dostatočne ambiciózny. Aj napriek tomu, že už transparentne zahŕňa aj vyššie dotácie do železníc alebo riešenie problémov v nemocniciach, balíček úsporných opatrení je slabý. Parlament akoby sa vzdal svojej úlohy, ktorou by malo byť zostavovanie udržateľných rozpočtov. V prijatých opatreniach sa nereflektovalo na zhoršený vývoj daňových príjmov, čo považujem za veľké negatívum pre slovenské verejné financie.  

Čo čaká novú vládu, aké opatrenia bude musieť prijať, aby sa nezvyšoval deficit?

Nebude sa môcť spoliehať na prudký hospodársky rast, ktorý bude zvyšovať príjmy. Bude musieť hľadať úspory vo výdavkoch alebo to bude musieť kombinovať so zvyšovaním daňových príjmov. Tie opatrenia budú musieť byť rádovo rozsiahlejšie, ako tie úsporné opatrenia v rozpočte v tomto roku.

Ako by zníženiu deficitu pomohlo zvýšenie DPH?

Myslím si, že riešenie deficitu nevyžaduje nevyhnutne zvyšovanie daňových príjmov, ale vieme z odhadov, že zvýšenie sadzby DPH o jedno percento prinesie do rozpočtu zhruba 180 – 190 miliónov eur.

Ak nie je nevyhnutné zvýšiť dane, bude stačiť vláde razantnejšie znižovať výdavky vo verejnom sektore?

To nebude stačiť, aj keď tu je stále veľký priestor. Počet zamestnancov platených zo štátneho rozpočtu nijak významne neklesol. Stále existuje priestor na znižovanie počtu zamestnancov a z toho vyplývajú aj úspory v prevádzke. Myslím, že budú nutné aj úspory, ktoré sa dotknú priamo ľudí, aj keď nemusia viesť k zhoršeniu ich životnej úrovne. Pre začiatok by stačilo prestať poskytovať dávky tým, ktorí ich nepotrebujú z dôvodu ich príjmovej alebo majetkovej pozície. 

A kto ich teda nepotrebuje?

Tak napríklad, ak hovoríme o tom, že by sme zvyšovali sadzby ľuďom s príjmom nad 33 – tisíc eur, tak je zaujímavé, že títo ľudia majú rovnako nárok na prídavky na deti a rodičovský príspevok, ako ľudia ktorí majú minimálny príjem. Na základe majetku a výšky príjmov by sme sa mali pozrieť na to, kto ešte potrebuje podporu a kto už nie.

Pravica zatiaľ hovorí o riešení deficitu zvýšením DPH, ľavica chce progresívne zdaňovanie a zdaňovanie bánk. Čo prinesie štátu viac peňazí?

Najviac peňazí môžu priniesť úspory. Návrhy, ktoré zvyšujú progresivitu, zvyšujú zdanenie práce a tak ako sú nastavené predpokladajú vyšší výnos. Pravicová predstava nebola špecifikovaná ani kalkulovaná. Neviem odhadnúť  dopady na daňové príjmy, ale z toho čo bolo povedané, to vyzerá tak, že ľavicový návrh by viedol k vyššiemu zdaneniu, ako ten pravicový. Na dane sa nemôžeme pozerať z jednoduchou optikou, že niektoré nám znižujú schodok a iné zase nie. Dane majú vplyv na rozhodovanie jednotlivcov a pokiaľ vysoké zdanenie fyzických osôb bude viesť k tomu, že ľudia nebudú ochotní viac podnikať, budú preferovať prácu v zahraniční, tak v konečnom dôsledku to nepomôže ekonomike, ani štátny rozpočet si nemusí polepšiť tak, ako by sme si priali. 

Budeme si musieť uťahovať opasky?

Nemusí dôjsť k uťahovaniu opaskov u ľudí, ktorí žijú z nízkych príjmov. Myslím si, že je čas utiahnuť opasky ľuďom, ktorí podporu štátu nepotrebujú.

Aktuality.sk, 16.12. 2011

 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards