Vyššie dane? Slováci sa im zrejme po voľbách nevyhnú (Aktuálne.sk)

Doteraz boli aplikované opatrenia, ktoré umožnili dosiahnuť relatívne ľahko dostupné úspory - zvýšením transparentnosti alebo obmedzením tzv. mŕtvych duší vo verejnej správe, prípadne osekanie zjavného plytvania. Ďalšie úspory budú musieť byť sofistikovanejšie, povedal pre Aktuálne.sk dňa 19.12.2011 na margo šetrenia Radovan Ďurana z INESS.

Nech už počas predvolebnej kampane sľúbia politické strany čokoľvek, po predčasných parlamentných voľbách príde krutá realita. Slováci sa zrejme vyšším daniam nevyhnú.

So slovenskou ekonomikou to môže ísť budúci rok dolu vodou. Rozpočet, ktorý vychádza z 1,7-percentného hospodárskeho rastu, nemusí byť reálny a môže ho čakať úprava.

Kvôli pomalšiemu rastu by do rozpočtu pritieklo menej príjmov. Budúca vláda tak bude musieť vymýšľať, ako naplniť prázdnu štátnu kasu. V prvom rade by mala znižovať výdavky, zhodujú sa odborníci. Politici si ale pravdepodobne pomôžu aj vyššími daňami.

Znížiť výdavky

Európa sa zmieta v dlhových problémoch a je možné, že v budúcom roku upadne do recesie. Problémom by sa tak nevyhla ani slovenská ekonomika. Ďalšia vláda sa tak bude musieť naladiť na úsporný režim. Ľahké to nebude.

"Doteraz boli aplikované opatrenia, ktoré umožnili dosiahnuť relatívne ľahko dostupné úspory - zvýšením transparentnosti alebo obmedzením tzv. mŕtvych duší vo verejnej správe, prípadne osekanie zjavného plytvania. Ďalšie úspory budú musieť byť sofistikovanejšie," hovorí Radovan Ďurana z INESS.

Miest, kde sa dá na Slovensku šetriť, je dosť. Priestor na škrty je v celej verejnej správe aj v príspevkových a rozpočtových organizáciách. "Je nevyhnutné, aby vláda, ktorá vzíde z volieb, urobila hneď ako jedno z prvých opatrení, reformu ústrednej štátnej správy, aby bola štátna správa lacnejšia a efektívnejšia," hovorí riaditeľ Inštitútu hospodárskej politiky František Palko.

Vyššie dane

Ak by existovala politická vôľa, podľa Ďuranu by na konsolidáciu verejných financií stačili škrty len na výdavkovej strane, Slováci by sa tak mohli vyhnúť plateniu vyšších daní.

Politici sa ale zrejme vyberú oboma cestami, popri šetrení prenesú časť ťarchy aj na občanov. V prípade, ak to bude s ekonomikou zlé, časť odchádzajúcej pravice už naznačovala zvyšovanie nepriamych daní, ako je spotrebná daň z alkoholu, hovorila ale aj o vyšších daniach z nehnuteľností. Zaviesť dane pre bohatých zas plánuje najsilnejšia opozičná strana Smer-SD.

Ak sa nová vláda vydá cestou vyšších daní, mala by uprednostniť také, ktoré ešte viac nezabrzdia ekonomiku. Podľa analytika MESA 10 Radovana Kavického by to mali byť spotrebné a majetkové dane, prípadne ekologické dane. "Bol by tu priestor na zvyšovanie nepriamych daní, ktoré by až v takej miere netlmili hospodársky rast," hovorí Kavický.

Ak by Slovensko zasiahla recesia, podľa analytika Next Finance Martina Prokopa by bolo riešením prestať investovať do obrany či infraštruktúry. Na rad môže prísť aj privatizácia, k tomu nás podľa neho možno donútia investori, ktorí nemusia mať záujem o slovenské štátne dlhopisy.

Stanislava Luppová

Aktuálne.sk, 19.12.2011

 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards