Malo by Slovensko vypracovať krízový scenár opatrení pre prípad recesie? (HN)

Zodpovedná vláda by mala mať pripravené opatrenia, ako zareaguje v prípade podstatného zhoršenia ekonomického rastu, komentoval krízový scenár opatrení Radovan Ďurana z INESS pre Hospodárske noviny dňa 16.12.2011.

Malo by Slovensko vypracovať krízový scenár opatrení pre prípad recesie? (HN)

Radovan Ďurana, analytik inštitútu INESS

Zodpovedná vláda by mala mať pripravené opatrenia, ako zareaguje v prípade podstatného zhoršenia ekonomického rastu. Zostavenie takého verejného zoznamu okrem pripravenosti vyvoláva pozitívny tlak na vládu, aby úsporné opatrenia prijala bez ohľadu na krízu.

František Palko, riaditeľ Inštitútu hospodárskej politiky

Vypracovať krízový plán bude dozaista jedným z prvých opatrení vlády, ktorá vzíde z budúcoročných marcových volieb. Myslím si, že na úrovni jednotlivých ministerstiev existujú rôzne alternatívne návrhy, avšak dnes vláda nemá už žiadnu politickú akcieschopnosť.

Soňa Muzikářová, analytička Slovenskej sporiteľne

Najmä v kontexte zvýšenej neistoty spojenej s predčasnými marcovými voľbami pokladáme za dobrý nápad pripraviť sa na kritický scenár už teraz, ako neskôr, pod tlakom potenciálnych nepríjemných okolnosti prameniacich z dlhovej krízy v eurozóne. Krízový scenár by mohol zvýšiť kapacitu novej vlády na rýchlejšiu, skonsolidovanejšiu a efektívnejšiu reakciu.

Juraj Valachy, analytik Tatra banky

Myslím si, že by bolo dobré, keby ministerstvo financií alebo jednotlivé strany predstavili svoje plány, ako sa chcú vyrovnať s budúcim rokom, najmä so znižovaním deficitu. V kontexte volieb by to určite ocenili voliči, boli by pripravení na to, čo ich čaká a zároveň si mohli vybrať riešenie, o ktorom si myslia, že povedie k lepšiemu výsledku. Bolo by to aj férovejšie, ľudia by neboli potom zaskočení, ak by sa napríklad zvyšovali dane alebo znižovali sociálne výdavky. Budúca vláda by bolo zároveň pripravená, bude mať opatrenia v zásuvke a nebude ich musieť tvoriť a dlho prepočítavať.

Peter Podstupka

Hospodárske noviny, 16.12.2011

 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards