Karpiš: Na záchrane eura sa podieľame 10 mld. (Aktuality.sk)

Čo všetko zahŕňa účet za euro vysvetľoval pre Aktuality.sk dňa 15.12.2011 Juraj Karpiš z INESS. Ako povedal, to sú peniaze, ktoré sú garancie a úvery, ktoré sme sľúbili rôznym inštitúciám, ktoré vznikli ako reakcia na európsku krízu. Jedná sa o euroval, potom sú to peniaze, ktoré sú našim podielom v MMF, ktorý tiež pomáha pri riešení problémov európskej krízy. A ďalej ide o peniaze, ktoré už použila ECB pri nákupoch dlhopisov problematických krajín.

Karpiš: Na záchrane eura sa podieľame 10 mld. (Aktuality.sk)

Spoločnosť INESS dala dokopy sumu, ktorou sa podieľame na záchrane spoločnej meny a európskej menovej únie. Ľudia podľa nich strácajú prehľad, ktorými nástrojmi a kanálmi pomáhame zachrániť euro. K dnešnému dňu sa každý jeden Slovák na tejto pomoci podieľa sumou 1834 eura. Ktorým krajinám sme už pomohli? Akým spôsobom? Viac ekonomický analytik Juraj Karpiš (INESS).

Vystavili ste účet za euro. Tvrdíte, že naše záväzky predstavujú dnes sumu 10 miliárd eur. Kam sme dali tieto peniaze?

To sú peniaze, ktoré sú garancie a úvery, ktoré sme sľúbili rôznym inštitúciám, ktoré vznikli ako reakcia na európsku krízu. Jedná sa o euroval, potom sú to peniaze, ktoré sú našim podielom v Medzinárodnom menovom fonde, ktorý tiež pomáha pri riešení problémov európskej krízy. A ďalej ide o peniaze, ktoré už použila Európska centrálna banka pri nákupoch dlhopisov problematických krajín. Snažili sme sa dať dokopy všetky sumy, ktorými sa podieľame na záchrane eura a európskej menovej únie. A to cez všetky nástroje, ktoré postupne za dva roky vznikli. Myslíme si, že ľudia strácajú prehľad o tom, ktorými všetkými nástrojmi a kanálmi pomáhame pri záchrane eura. A nakoniec, koľko nás to celé môže stáť.

Koľko peňazí sa už z desiatich miliárd čerpalo?

Na obyvateľa to vychádza zatiaľ 306 eur. Treba tam zahrnúť nákupy Európskej centrálnej banky (ECB) dlhopisov Talianska alebo Španielska. A potom sú to úvery z eurovalu Írsku a Portugalsku. Celkove záväzky vychádzajú 1834 eur na obyvateľa Slovenska.

Ktorým krajinám sme už pomohli?

Pomohli sme Portugalsku a Írsku, im išli úvery. Pomáhame Taliansku, Španielsku a ostatným krajinám cez ECB, ktorá nakupuje dlhopisy.

Na Grécko ste zabudli?

Pôžička Grécku nešla zo slovenskej peňaženky. Na to sme garancie neposkytovali. A keď áno, tak v malom zlomku cestou Medzinárodného menového fondu, ktoré im tiež poskytuje úvery. Aj tento úver je zahrnutý vo výslednej sume.

Po tom, čo problémy ohlásilo aj Taliansko, musia pristúpiť k vážnym opatreniam. Myslíte si, že Taliansku sa samému podarí na základe prijatých opatrení dostať sa z krízy?

Taliani majú pomerne veľký štátny majetok a majú relatívne bohaté obyvateľstvo. Podľa môjho názoru, ak by z ich strany existovala vôľa vyriešiť túto problematickú situáciu z vlastných zdrojov, tak to vedia zvládnuť. V súčasnosti však využívajú pomoc ECB. Uvedomujú si že aj ostatné krajiny sú zainteresované na tom, aby sa Taliansku darilo, aby nemalo problémy s potenciálnym hroziacim bankrotom. V Taliansku bol predstavený záchranný balíček, ktorý má pomôcť Taliansku dostať sa na dlhodobo udržateľnú úroveň. Ten však bohužiaľ pozostáva najmä zo zvyšovania daní, ktoré ešte viac zhoršia vyhliadky na ekonomický rast krajiny. A to podľa mňa nie je správna cesta. Taliani by mali ísť skôr cestou deregulácie napríklad pracovného trhu, predaja štátneho majetku a liberalizáciou tamojšieho trhu. Potom podľa mňa majú šancu dostať svoju ekonomiku a najmä štátny dlh pod kontrolu.

Očakávate, že suma 10 miliárd eur sa pre Slovensko ešte zvýši?

Určite. V tejto sume nie sú započítané naše garancie v súvislosti s trvalým eurovalom. To je ďalších 500 miliárd, z ktorých podiel pôjde aj na Slovensko. Nie je tam zahrnutý ani úver jednotlivých krajín Medzinárodného menového fondu vo výške 200 miliárd, ktorý bol schválený posledný víkend. Minimálne o tieto dve položky sa to ešte navýši.

Aktuality.sk, 15.12.2011

 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards