Bankrot Slovenska sa vylúčiť nedá (Hospodárske noviny)

Podľa Radovana Ďuranu z INESS práve transfery obyvateľstvu predstavujú veľkú mieru plytvania. Sú často poskytované poberateľom, ktorí ich nepotrebujú z dôvodu veľkosti príjmu alebo majetku. Ako povedal pre Hospodárske noviny dňa 15.12.2011, možno nie je nevyhnutné hovoriť o úplnom škrtaní výdavkov, ale o ich znižovaní. Myslím si, že v rodinnej politike, na ktorú sa dáva takmer miliarda eur, dochádza k poskytovaniu dávok ľuďom, ktorí to nepotrebujú.

Rozhovor. Analytik inštitútu INESS Radovan Ďurana o stave verejných financií pre Hospodárske noviny.

To, či včas Slovensko zníži rozpočtové sekery, máme vo vlastných rukách. Inak môžeme padnúť do eurovalu aj my.

Aké sú najväčšie riziká budúcoročného štátneho rozpočtu?

Najväčší vplyv môže mať ďalší pokles daňových príjmov. Ak vezmeme do úvahy prognózy niektorých inštitúcií, tak je dosť možné, že Slovensko rok 2012 skončí s reálnym poklesom ekonomiky, a nie rastom. To by mohlo zvýšiť výpadok daňových príjmov o dvesto až tristo miliónov eur. Takže celkový výpadok by mohol byť 600 až 700 miliónov.

Dajú sa ešte nejako v budúcom roku zachrániť verejné financie?

V ideálnom prípade, ak by 1. apríla nastúpila vláda, ktorá má záujem konsolidovať, tak by už mala mať jasnú predstavu, v ktorých výdavkových skupinách chce šetriť. To znamená, že by mala mať jasný program a vedieť, ktoré organizácie bude rušiť, kde znižovať počet zamestnancov alebo či bude priamo zasahovať do transferov pre obyvateľstvo. Ak si nová vláda nechá polročné obdobie na spoznávanie situácie, tak potom reakcia príde až v roku 2013.

Na čom sa ešte dá v štáte šetriť?

Dosiahnutie deficitu troch percent v roku 2013 je možné aj cez znižovanie výdavkov, pokiaľ nová vláda bude mať jasnú predstavu o tom, ktoré verejné služby sa poskytujú neefektívne. Na druhej strane práve transfery obyvateľstvu predstavujú veľkú mieru plytvania. Sú často poskytované poberateľom, ktorí ich nepotrebujú z dôvodu veľkosti príjmu alebo majetku. Možno nie je nevyhnutné hovoriť o úplnom škrtaní výdavkov, ale o ich znižovaní. Myslím si, že v rodinnej politike, na ktorú sa dáva takmer miliarda eur, dochádza k poskytovaniu dávok ľuďom, ktorí to nepotrebujú. A dá sa pokračovať aj pri školstve, kde zadarmo študujú deti, ktorých rodičia majú vysoký príjem.

Vidíte ako reálnejšie to, že Slovensko do roku 2013 zníži rozpočtovú dieru pod tri percentá HDP, alebo skôr zbankrotujeme? Za bankrot považujem aj to, že by sme čerpali peniaze z eurovalu.

Momentálne nemôžeme vylúčiť čerpanie zdrojov z eurovalu. No čerpanie z eurovalu sa ťažko predikuje, lebo to vyžaduje predvídanie toho, ako sa zachovajú finančné trhy. To nevieme. Dosiahnutie troch percent v roku 2013 máme v rukách. Nie je to nedosiahnuteľné.

Avšak za predpokladu, že hospodárstvo porastie. Čo ak ekonomika rásť nebude?

Operatívna schopnosť vlády ušetriť v priebehu budúceho roka 400 miliónov eur je slabá. A je pravdepodobné, že to nedokáže, ak by sa v priebehu budúceho roka ukázalo, že hospodársky rast je slabší, ako predpokladá štátny rozpočet.

Ak sa v budúcom roku nič podstatné neurobí, celá záťaž konsolidácie sa prenesie na rok 2013. Takže bude potrebné prijať ešte tvrdšie a nepopulárnejšie opatrenia.

Áno.

To nedáva veľa nádeje, že by sme deficit znížili pod tri percentá.

Súhlasím s vami.

Ak sa to nepodarí, môžu prísť sankcie zo strany Európskej komisie. Čo nám teda hrozí?

Keďže vstúpili do platnosti nové pravidlá, tak Európska komisia má právo navrhnúť sankciu, ktorá môže byť v počiatku vkladom do výšky 0,2 percenta HDP a neskôr sa to môže zmeniť na pokutu. Pre Slovensko by to mohlo znamenať asi 140 miliónov eur. Európska rada pritom má právo kvalifikovanou väčšinou pokutu zrušiť.

Marek Ročkár

Hospodárske noviny, 15.12.2011

 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards