Brusel zlyhal, euro smeruje ku dnu (Hospodárske noviny)

Nerozhodlo sa, kto prevezme zodpovednosť za dlhopisy problematických krajín, komentoval európsky summit pre Hospodárske noviny dňa 15.12.2011 Juraj Karpiš z INESS.

Ekonomická analýza. Sklamanie trhov zo summitu poslalo našu menu k minimám.

Spoločná európska mena sa včera prepadla na 11-mesačné minimum. Jedno euro sa predávalo za menej ako 1,3 amerického dolára. Hlavným dôvodom je sklamanie finančných trhov z výsledkov summitu v Bruseli. „Nerozhodlo sa, kto prevezme zodpovednosť za dlhopisy problematických krajín,“ vysvetlil pre HN finančný analytik Juraj Karpiš. Výpredaj eura a prepady na finančných trhoch posilnili aj zlé výsledky včerajšej aukcie talianskych dlhopisov. Rím predal cenné papiere za tri miliardy, investori si však vypýtali rekordný, 6,47-percentný úrok za požičané peniaze.

Nízky výmenný kurz posilní export našej krajiny do štátov mimo eurozóny – naše výrobky pre tieto štáty zlacnejú. „Môže sa to však prejaviť aj v náraste cien pohonných hmôt, pretože zdražie ropa z Ruska,“ upozorňuje aj na riziká finančný analytik Radoslav Kasík. Analytici pritom nevidia veľa dôvodov na zmenu nastoleného trendu a očakávajú ďalší pokles eura.

Pri poslednej dražbe podobných dlhopisov boli výnosy až o dve desatiny percenta nižšie. Negatívnou správou je aj neistota nového premiéra úradníckej vlády v Taliansku Maria Montiho. Chystá sa totiž „zmäkčiť“ úsporný balík za 33 miliárd eur, ktorý vláda odobrila len pred pár dňami. Jednou zo zmien majú byť úľavy na nových daniach z nehnuteľnosti pre sociálne slabšie rodiny s deťmi či dôchodcov.

Grécko sklamalo

Dobré správy neprichádzajú ani z Grécka. „Napĺňanie reforiem zaostáva za plánom,“ varoval Poul Thomsen, šéf misie najväčších veriteľov Grécka. Tím odborníkov z Medzinárodného menového fondu, Európskej komisie a Európskej centrálnej banky preto predpokladá, že Aténam sa tak ľahko nepodarí skresať štátne výdavky tak, ako sľúbili. „Myslím, že trhy už Grécko „odpísali“. Jeho problémy sa v momentálnom dianí na trhoch príliš neodzrkadľujú,“ predpokladá Radoslav Kasík z Across Wealth Management.

Pripavujú summit

Nemci sa už začali pripravovať na zlé časy. Kabinet kancelárky Angely Merkelovej včera potvrdil plán na opätovné naštartovanie fondu na záchranu bánk. Nemecké banky čelia rastúcej nedôvere zo strany investorov, vlastnia totiž veľké množstvo dlhopisov problémových krajín eurozóny. Fond vznikol už v roku 2008, keď zachraňoval 8-miliardovou injekciou aj banku Commerzbank. Špekuluje sa, že za oživením záchranného nástroja dnes stojí tá istá banka.

Lídri eurozóny však nezaháľajú a pripravujú nové stretnutie. Francúzska vláda včera oznámila, že ďalší summit Európskej únie sa uskutoční už v januári. Politické špičky budú na ňom hľadať riešenia pre zvýšenie zamestnanosti a konkurencieschopnosti starého kontinentu.

Hospodárske noviny, 15.12.2011

 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards